Dünya

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM'ye 6 maddelik öneri sundu

1 hafta önce

tatar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İsviçre'nin Cenevre kentinde 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferansının ikinci gününde Birleşmiş Milletlere (BM) Kıbrıs'ta kalıcı çözüm için 6 maddelik öneri sundu.

Tatar 6 maddeden oluşan önerisiyle, BM Genel Sekreterinin inisiyatif alıp, yeni bir BM kararı geçirmesini ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumlarla eşit uluslararası statüye ve egemenliğe sahip olmasını hedefliyor. Sunulan 6 maddelik öneriler şu şekilde:

 

1-Genel Sekreterin inisiyatif alıp yeni bir Güvenlik Konseyi kararı çıkarılmasıyla birlikte iki tarafın eşit uluslararası statüsü ve eşit egemenliği garanti altına alınacak. Alınacak bu yeni karar, iki devletin iş birliğine dayalı bir ortaklık kurmasının yolunu açacak.


2- Bahse konu kararla birlikte sağlanacak eşit uluslararası statü ve eşit egemenliği sonrası, iki taraf, sonuç odaklı, zaman limitli BM nezdinde bir müzakere sürecini başlayacak. Bu müzakereler iki tarafın anlaşacağı bir iş birliği anlaşmasını hedefleyecek.


3- İki devlet arasındaki bu müzakereler AB konuları, mülkiyet, güvenlik ve sınır düzenlemeleri gibi konuları ele alıp, ilişkileri düzenleyecek.


4-Müzakereler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere tarafından desteklenecek, eğer ihtiyaç duyulursa, AB de gözlemci olarak katılabilecek.


5- Eğer iki devlet herhangi bir kontekste bir anlaşmaya varırsa, iki devlet bir birlerini eş zamanlı tanıyacak, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere bunu destekleyecek.


6-Ulaşılacak olan herhangi bir anlaşma eş zamanlı şekilde referanduma gidecek.İlgili konular

bm

BM’den İdlib’teki savaş mağdurlarına 79 TIR insani yardım

1 gün önce

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'nin İdlib kentinde yaşayan savaş mağduru sivillere 79 TIR’lık konvoyla insani yardım ulaştırdı....Devamını oku
ekşi

İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye uçuşlar yeniden başlıyor

2 hafta önce

​​​​​​​Son dakika haberine göre THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, İngiltere ve Danimarka'dan Türkiye'ye uçuşların başlayacağını açıkladı. ...Devamını oku