Gündem

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Kıbrıs'ta federasyon meselesi kapanmıştır

1 yıl önce

tatar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Ada'da tek devletli bir yapıyı dayatmaya çalıştığını ancak Kıbrıs'ta federasyon meselesinin kapandığını ifade etti.

Tatar, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Bölge Çalışmaları Enstitüsünün düzenlediği "Geçmişten Günümüze Kıbrıs Türkü'nün Ada'da Varoluş Mücadelesi" konferansında önemli açıklamalar yaptı.

 

Federal yapıda bir öneriyi kabul edemeyeceklerini söyleyen Tatar, "Kıbrıs'ta federasyon meselesi kapanmıştır." diye konuştu.

 

Kendilerinin Ada'da iki devletin varlığını kabul ettiklerine ancak Rum tarafının KKTC'yi reddettiğine işaret eden Tatar, KKTC'nin, bir devletin oluşması için gerekli olan toprağı, yönetimi, yasaması, yürütmesi, yargısı ve halkı gibi tüm teşkilatlara sahip olduğunu vurguladı.

 

Tatar, KKTC'nin her alanda rüştünü ispat etmiş bir devlet olduğuna dikkati çekerek, "Kıbrıs'ta KKTC vardır, Türkler vardır. Anlaşma istiyorlarsa iki ayrı devletli eşit egemenlikli bir yapı olacaktır. Federal yapıda bir anlaşmayı kabul edemeyiz." dedi.

 

Kıbrıs'ta eşitlik temelinde federatif bir yapının kurulacağı söyleminin "bir oyun" olduğunu ileri süren Tatar, KKTC'ye kilit vurup Rum tarafına tabi olmalarının istendiğini, bu oyuna gelmeyeceklerini dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs meselesinin Türklük ve Ada'da yaşayan Türklerin geleceğini ilgilendiren bir mesele olduğunu kaydederek, "Bizim için vazgeçilmez olan Türkiye'nin yaptığı anlaşmalar ve garantörlük hakkıdır." ifadesini kullandı.

 

Tüm Türkler için 1974'ün çok önemli bir tarih olduğunu vurgulayan Tatar, "Türklerin adaya gelmesini biz istedik. İşgal söylemlerine itibar edilmemesi gerekir. Bu tarih, Kıbrıs Türklüğünün bağımsızlığının başlangıcıdır. 15 Temmuz 1974'e kadar biz Türkiye'nin adaya çıkarma yapmasını bekledik. 1974'ten sonra artık Kıbrıs'ta iki bölge, iki halk, iki idare vardır. Federasyon bir oyundur." vurgusu yaptı.İlgili konular

tatar

GKRY, hava sahasına KKTC’yi de dahil etti. Tatar: Kabul edilemez

11 ay önce

Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Rus uçaklarına hava sahasını kapattı; KKTC Cumhurbaşkanı Tatar paylaşılan haritaya tepki göstererek, "Kabul edilemez" dedi....Devamını oku
tatar

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Ekonomiye dıştan yapılan açık bir saldırı var

1 yıl önce

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, döviz kurundaki dalgalanma ile ilgili olarak, "Ekonomide büyük bir sorun yokken nasıl olur da o ülkenin para birimi bu şekilde spekülatif saldırıyla değer kaybeder. Bu gerçekten ekonomik akılla izah edilemez. Bu işin içerisinde başka meseleler var. Dıştan yapılan açık bir saldırı var." diye konuştu....Devamını oku