Sağlık

KKTC’de flaş gelişme! İnsandan evcil kediye Covid-19 bulaştı

1 yıl önce

kedi

Yakın Doğu Üniversitesi bilim insanları, Kuzey Kıbrıs'ta ilk kez insandan evcil hayvana Covid-19 bulaştığını tespit ettiler.

Yakın Doğu Üniversitesi'nden bilim insanlarının incelediği analizlerde dikkat çekici bulgularla karşılaşıldı. Sözcü'de yer alan habere göre, bugüne kadar dünyada yapılan çalışmalar evcil hayvanların Covid-19 hastalarından üç ila altı hafta sonra enfekte olabileceği şeklindeydi. Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı incelemeler KKTC'deki vakada, kedinin aile bireyleri ile aynı dönemde enfekte olduğu sonucunu doğurdu. Böylece insandan evcil hayvana bulaşın ilk 10 gün içinde gerçekleştiği dünyada ilk kez belirlendi.

 

Bu sonuç ayrıca, SARS-CoV-2 B.1.1.7 İngiliz varyantının insandan insana geçebileceği gibi insandan evcil kediye de geçiş kapasitesine sahip olduğunu kanıtladı.

 

Bilim insanları ise İngiliz varyant enfeksiyonunun, kedide kardiyak ve oküler anormallikler dahil olmak üzere çeşitli klinik semptomlara neden olduğu belirlendi. Taşıdıkları virüsü kedilerine de bulaştırdıklarından habersiz olan ailenin Covid-19 tanısı ile karantinaya alınırken evcil kedilerini başka bir aileye emanet etmesi ise vakanın bir diğer ilginç noktası. Yakın Doğu Üniversitesi, bir yandan İngiliz varyantı ile enfekte olan kedinin semptomlarını takip ederken diğer yandan kediden insana SARS-CoV-2 bulaşı olup olmayacağını da takipe aldılar.İlgili konular

J.K. Rowling

3 Mart gün özeti

3 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz....Devamını oku
bakım evi

4 ayda 1062 kedi ve köpek, AKP’li belediyenin hayvan bakımevinde öldü

5 ay önce

Elazığ Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan günlük hayvan ölümleri tutanağında çok sayıda hayvanın öldüğü kaydedildi....Devamını oku