Gündem

Köprü geçiş cezalarına af, hurda araca ÖTV indirimi

2 yıl önce

Köprü geçiş cezalarına af, hurda araca ÖTV indirimi


Boğaziçi Köprüsü’nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve hurda araçlarda ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılmasını içeren yasa yayımlandı.
 
 
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yasayla, 1 Ocak 2019’dan bugüne kadar, araç sınıfları itibariyle geçmesi yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçenlere idari para cezası uygulanmayacak. Tebliğ edilen cezaların tahsilatından vazgeçilecek.
 
Bugüne kadar yapılan tahsilatlar ise 12 Haziran tarihini takip eden ikinci ayın sonuna kadar başvurulması durumunda üçüncü ayın sonuna kadar ret ve iade edilecek.
 
Yasa kapsamında ayrıca, 16 yaş ve üzeri otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, TIR çekicisi cinsi araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden ÖTV’nin terkin edilecek üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı.
 


İlgili konular

kelepçe

AKP’nin torba yasası belli oldu: Gazetecilere hapis, vergi kaçakçılarına af

1 ay önce

AKP’nin torba yasasında gazetecilere “şirket itibarını zarar” gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Vergi kaçakçılarına yönelik ‘etkin pişmanlık’ hükümleri ise genişletiliyor....Devamını oku
Türk vatandaşlığı

Türk vatandaşlığına geçişte 'Merkez Bankası' detayı

4 ay önce

Yabancıların, Türk vatandaşlığı kazanabilme şartları yeniden düzenlenirken, belirlenen döviz tutarları bankalara, bankalarca da Merkez Bankasına satılacak....Devamını oku