Gündem

Köprülerdeki YHT ‘plan’ olarak kaldı

3 hafta önce

YHT

AKP hükumetinin geçiş garantisiyle yandaş müteahhitlere yaptırdığı köprülerdeki Yüksek Hızlı Tren hatları çalışmıyor. Osmangazi Köprüsü’nde planlanan tren yolu iptal edildi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ayrılan YHT yolu 5 yıldır boş bekliyor. İnşaatı devam eden Çanakkale Köprüsünde de tren yolu plandan çıkarıldı.

AKP hükumetinin müteahhitlere yaptırdığı köprülerde otoyolun yanında planladığı Yüksek Hızlı Tren hatlarının yıllardır planda kaldığı belirtildi. İnşaatı süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nde de ilk planda yer alan tren yolunun da iptal edildiği ortaya çıktı.

 

İyi Parti Yerel Yönetimler Başkan Danışmanı Dr. Suat Sarı, 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinde ilk planda yer alan tren yolunun iptal edildiğini belirterek, “Osmangazi Köprüsü’nde de projede var olan tren yolu iptal edildi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde tren yolu var. Ancak Kuzey Marmara üzerinden yapılacak demiryolu yapılmadığı için 5 yıldır çalışmıyor. Oysa Türkiye trafik yol güvenliği risksiz, ithal fosil yakıta bağlı kalmayan, daha ucuz ve emniyetli yolculuk yapılacak demir yolunu tercih etmeli” dedi. Yatırımların hızlı tren yerine hep vatandaşın bütçesine büyük yük yükleyen pahalı otoyollara aktığını belirten Sarı, “Türkiye’de ulaştırma politikalarını otoyol müteahhitleri mi belirliyor?” diye sordu.

 

ÇOK DAHA UCUZ

 

İstanbul – Balıkesir arasındaki 388 km otoyolda araçların köprü ve otoyol için 350 TL artı 300 TL yakıt yani 750 TL ödeyeceğini belirten Sarı, “İstanbul -Balıkesir tren yolu yapılsaydı, İstanbul-Ankara YHT’de uygulanan ücret ile mukayese edildiğinde, tren bileti en fazla 150 TL olacaktı” diye konuştu.

 

Demiryolu uzunlukları

 

Ülke Uzunluk

Rusya 85 bin km

Çin 85 bin km

Kanada 48 bin km

Almanya 41 bin km

Fransa 29 bin km

Türkiye 12.8 bin kmİlgili konular

başarır

"Bu düpedüz halkı kandırmadır"

1 ay önce

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Mahir Başarır, Osmangazi Köprüsü üzerinden çektiği videoyu gündeme taşıdı....Devamını oku
karikatür

Resmen soyuluyoruz: Köprü zamları milli gelirin 8 katı

4 ay önce

Halkın gelir gücü hızla azalırken, köprü ve otoyollara gelen zam büyük tepki çekti....Devamını oku