Türkiye Haberleri

Korona aşısında Türkiye’ye kötü haber: ‘Çin aşısı olana AB vizesi yok

1 ay önce

aşı

Avrupa Birliği, iki aydır konuşulan "Aşı pasaportu" konusunda görüşmelere başlarken, dün yapılan online AB zirvesi 4.5 saat sürdü ve başta aşı pasaportu olmak üzere çeşitli konularda kararlar alındı.

AB'nin onayladığı aşıları olanlara vize verilmesi gündeme gelirken Türkiye'de kullanılan Çin yapımı aşının AB'den henüz onay almaması gündem oldu.

 

27 üye ülkenin liderleri, “Dijital Aşı Pasaportu” konusunda anlaşırken, bunu “AB tarafından kabul edilen, AB'den onay alan aşılar” (ein EU-weit akzeptiertes Zertifikat für Impfungen, Immunität und Negativ-Tests) koşuluna bağladı.

 

Buna göre “Dijital Aşı Pasaportu” bu yaz aylarına kadar hayatımıza girecek. İlk başlarda, aşı pasaportuyla birlikte, uluslararası alanda tanınan “Bağışıklık kazanmıştır” raporu veya “Negatif PCR testi” de geçerli olacak.

 

Türkiye'nin getirdiği ve kullanılan Çin’in geliştirdiği corona virüsü aşısı ise AB'den onay almadı. Çin'de aşıyı geliştirenler henüz AB onayı için başvurmadı bile. Ruslar ise kendi aşıları için AB onay kurumu olan EMA'ya başvurdu.

 

Dijital Aşı Pasaportu'nu henüz almamış olanlar, bu iki koşuldan birini yerine getirerek, AB'ye girebilecek. Ancak bir süre sonra, bunların yerine tamamen Dijital Aşı Pasaportu'nun alması bekleniyor.


Merkel, corona virüsü aşısı olanlara verilecek “aşı pasaportunun” bu yaz aylarında kullanılabileceğinin sinyalini verirken, Aşı Pasaportu, özellikle 2020 yılında turizmde büyük sıkıntı yaşayan İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan'ın bu yılı kurtarmak için bastırmasıyla hayata geçirildi.İlgili konular

bitcoin

Goldman Sachs'dan Bitcoin yatırımcılarına güzel haber

1 hafta önce

Goldman Sachs, Bitcoin ve diğer dijital varlıklar için ilk yatırım aracını müşterilerine sunmaya yakın olduğunu duyurdu....Devamını oku
biden

Biden uygulanmamasını tavsiye etti; AB, yeni yaptırım kararı almayacak

3 hafta önce

Reuters'a konuşan 4 diplomat, Avrupa Birliği'nin üst düzey Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkililerine yaptırım uygulama kararını dondurduğunu bildirdi....Devamını oku