Sağlık

Koronavirüs şeker hastalığını tetikliyor

5 gün önce

şeker

Hastanelerdeki gözlemler, Covid-19 hastalarında kan şekerinin yükseldiğini gösteriyor. Bu sebeple uzmanlar, salgına yakalanan kişilerin şeker ölçümlerini yaptırmasını tavsiye etti.

Koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken bilim adamları hastalığın etkilerini de araştırmaya devam ediyor.

 

Akciğer, kalp gibi organlarının yanı sıra pankreası da hedef alan virüsün, pankreasa direkt ya da bağışıklık sistemine zarar vererek saldırdığı düşünülüyor.

 

Koronavirüsü yakalanan kişide pankreas bezinin çalışması yavaşlarken bu durum bazı sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.

 

Ayrıca Covid-19’un, insülin üreten hücrelere zarar verdiği ve bunun sonucunda şeker hastalığına sebep olduğuna ilişkin bulgular artıyor. Hastanelerdeki gözlemler, Covid-19 hastalarında kan şekerinin yükseldiğini gösteriyor. Bu sebeple uzmanlar, Covid-19’u atlatan kişilerin kan şekeri ölçümlerinin kontrol edilmesini tavsiye ediyor.

 

İtalya’da yapılan bir çalışma Covid-19 geçirenlerde oluşan bağışıklığın en az bir yıl koruyucu olduğunu ortaya çıkardı. Ancak gerek hastalığı geçirenlerin gerekse aşılananların ek dozlara ihtiyaç duyacağı ifade ediliyor.

 

Dünyada da bu konuda çalışmalar devam ediyor. Hastalığı atlattıktan sonra kan şekeri problemi yaşayan ve yaşamayan kişilerden bilgiler alınarak veri tabanı oluşturuluyor.

 

Şeker hastalığının kalıcı hâle gelip gelmediği üzerine de araştırmalar yürütülüyor. Bazı kişilerde hastalıktan sonra şeker seviyesi normale dönerken bazılarında ise kalıcı hâle geliyor. Devam eden diyabet problemlerinin ise daha çok genetik yatkınlığı bulunanlarda olduğu belirtiliyor. Öte yandan, diyabet hastalarının bu dönemde çok daha dikkatli olması gerekiyor.

 

Çünkü şeker hastalığı COVID-19’dan ölme riskini 3-4 kat artırıyor. Diyabet hastaları diğer kişilere nazaran hastalığı daha ağır geçiriyor. Yoğun bakımda kalış süreleri ve ölüm oranları da artış gösteriyor. Uzmanlar, bu kişilere, tedavilerin hekim kontrolünde düzenlenmesi gerektiği ve tedavi prosedürlerinin ihmal edilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.İlgili konular

Gram altın

Gram altının yerini yarım gram altın aldı

3 saat önce

Altın fiyatlarında yaşanan artış alım gücünü etkilerken, takı takmak isteyenler önce çeyrek altından gram altına, şimdi ise gram altından yarım gram altına yöneldi....Devamını oku
aşı

Günde 20 milyon insana Koronavirüs aşısı

4 gün önce

Çin, dünya çapında her gün yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşısı yapılan yaklaşık 35 milyon insanın yarısından fazlasını oluşturuyor....Devamını oku