Sağlık

Koronavirüsün vücutta yayılmasını etkileyen enzim keşfedildi

1 hafta önce

korona

Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden bilim insanları son derece önemli bir buluşa imza attı. İnsan vücudunda yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını etkileme yeteneğine sahip bir enzim tespit edildi.

Alman medyasında yer alan habere göre, bilim adamları, yeni tip koronavirüs salgınına yol açan SARS-CoV-2 virüsünün akciğerlerde yayılma sürecini gösteren bilgisayar modeli sayesinde virüsün, hücrelerin içlerine nüfuz etmesine yardımcı olan özel maddeler üretmeye zorladığı sonucuna vardı.

 

Guanilat kinaz 1 (GK1) enziminin virüs için özel bir öneme sahip olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları bu enzimi vücuttan “kaldırdıktan” sonra SARS-CoV-2 üremesi durdu.

 

Uzmanlar, bu keşfin yeni tip koronavirüs salgını tedavisine yönelik ilaçların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için çok büyük öneme sahip olduğunu düşünüyor.

 

 İlgili konular

erdoğan

Erdoğan açıkladı: Restoranlar yeniden açılacak mı?

52 dakika önce

Cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin, "Restoran işletmeciliği konusunda, kabine toplantısında değerlendirmesini yeniden ele alacağız" dedi....Devamını oku
diyarbakır

Kısıtlamalar sonucu Koronavirüs haritası yeşile döndü

22 saat önce

Diyarbakır'da Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritası, kırmızıdan yeşile döndü. Kısıtlamalar öncesi 800 ile 1000 arasında olan vaka sayısı da 100'e kadar geriledi....Devamını oku