Ekonomi

KOSGEB’in yeni binasında 411 bin liraya tadilat yapıldı

2 yıl önce

KOSGEB’in yeni binasında 411 bin liraya tadilat yapıldı


Sayıştay’ın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) raporunda, geçici kabulü yapılan başkanlık yeni binasının eksiklikleri kapsamında yaptırılan imalatların “yapılmakta olan yatırımlar hesabı” ve “binalar” hesabına alınmadan “gider” olarak yazılması nedeniyle binanın gerçek maliyetinin mali tablolara yansımadığına dikkat çekildi.
 
Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre raporda, “öngörülemeyen ancak ihtiyacen” yaptırılan işlere yer verildi.
 
Bu kapsamda garaj kapısı, turnike sistemi, kollu bariyer, camlı separatör işi için 61 bin 419 lira; iç sokak mahalli elektrik ve mekanik tesisatı işi için 45 bin 902 lira; makam yemekhane tadilatı ve makam girişi düzenlemesi işi için 73 bin 42 lira; dış mekân led ekran sistemi totem ve konstrüksiyon yapım işi için 231 bin 294.81 lira olmak üzere toplam 411 bin 657.81 lira harcama yapıldı.
 
Sayıştay, bu harcamaların muhasebe hesaplarına kaydedilmeden “gider” yazılamayacağına işaret etti. Raporda, “Başkanlık binası için yapılan imalatların binalar hesabına kaydedilmesi, söz konusu giderler içinde bulunan bilgisayar, monitör, bulaşık makinesi, fırın vb. olanların ise değerlerinin tespit edilerek ilgili hesaplara kaydedilmesi gerekmektedir” denildi.
 
Kurum, yanıtında ise yeni hizmet binası için yapılan harcamaların çeşitli hesaplara borç ve alacak kaydı yapılarak muhasebe kayıtlarına alındığını savundu. Sayıştay buna “Maddi duran varlıklar hesabı 411 bin 657.81 lira eksik görünmektedir” yanıtını verdi.
 
Raporda, ayrıca sponsorluk sözleşmesi kapsamında Ziraat Bankası tarafından alınan ve toplam tutarı 213 bin 611,57 lira olan başkanlık odası toplantı salonu ve diğer başkan yardımcılarının odalarının tefrişi kapsamında alınan mobilyalar ile kurum tarafından satın alınan videowall ve TV aktarım sisteminin taşınır kayıtlarının yapılmadığı eleştirisinde de bulunuldu.


İlgili konular