Dünya

Kremlin’den NATO’nun Gürcistan’daki tatbikatı hakkında açıklama

1 ay önce

tatbikat

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, NATO’nun Gürcistan’daki tatbikatının dikkatli bir şekilde takip etmeleri gereken bir konu olduğunu belirtti.

Peskov, Moskova için tatbikat kapsamındaki senaryolar içerisinde Rusya karşıtı bir niyet olmamasının önem taşıdığını ifade etti.

 

NATO’nun Gürcistan’daki tatbikatıyla ilgili konuşan Peskov, “Bu, NATO’nun askeri altyapısının sadece sınırlarımız çevresinde değil, sınırlarımızla da temasta olduğunu bir kez daha teyit diyor. Elbette çok dikkatli takip etmemiz gereken bir konu” dedi.

 

Azerbaycan’ın bu tatbikatta yer almasını nasıl değerlendirdikleri sorusunu yanıtlayan Peskov, “Azerbaycan bağımsız bir devlet, bu ülke ile ilişkilerimize değer veriyoruz. Bu bir partner ilişkisi ve daha da geliştirilmesi yönünde siyasi irade mevcut. Bizim için önemli olan elbette bu tür tatbikatlardaki senaryoların altında ülkemize karşı gizli kapaklı eylemlerin yatmaması” ifadelerini kullandı.

 

Peskov, tatbikat senaryolarının NATO tarafından yazıldığının, İttifak’ın da kendileri için en büyük düşmanın kim olduğunu saklamadığını ifade etti.

 

Gürcistan’da 26 Temmuz’da ‘Agile Spirit’ isimli tatbikat başladı. Tatbikatta bin 600 Gürcü, 700 ABD’li ve Ukrayna dahil 13 ülkeden 250 asker yer alıyor.İlgili konular

ege

Milli Savunma Bakanlığı açıkladı: Kararlılık-2021 Tatbikatı başladı

1 gün önce

Milli Savunma Bakanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın katılımıyla Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de Kararlılık-2021 Tatbikatı başladığını duyurdu....Devamını oku
Akar

Milli Savunma Bakanı Akar: Bizim tek amacımız halkımızın güvenliği

2 hafta önce

Milli Savunma Bakanı Akar, Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığında görevli personelin Türkiye’ye dönüşleri nedeniyle Kayseri’de düzenlenen törende konuştu....Devamını oku