Politika

KYK borçlularından isyan

2 yıl önce

KYK borçlularından isyan


CHP Milletvekili Levent Gök geçen ay Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi sundu.
 
KYK borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaştı, 280 bin üniversite mezunu hakkındaysa yasal işlem başlatıldı. Bir haber sitesinde editör olarak çalışan, 30 yaşındaki H.S. de onlardan biri.
 
2007’de kullandığı 11 bin liralık KYK kredisini hâlâ ödeyememiş. Borç, faizlerle birlikte 17 bin lira olmuş. KYK dışında herhangi bir borcu olmadığını söyleyen genç kadın, nedenini ise şöyle açıklıyor:"Mezun olduktan sonra uzun süre iş aradım. Sonrasında bulduğum işlerdeyse hep düşük ücretle çalıştırıldım.
 
Üç kuruş para kazanıp, kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışırken KYK kredisini nasıl ödeyebilirdim ki?” H.S., iki yıl önce KYK borcu nedeniyle e-haciz yöntemiyle maaş hesabına bloke konduğunu da anlatıyor.
 
Maaşını çekmek için banka kartını ATM’ye yerleştiren genç kadın, hesabının bloke olduğunu görüyor. KYK borçları Vergi Dairesi’ne devrolduğundan, soluğu kurumda alıyor.
 
Hesabındaki blokajı kaldırmak için ise kendisine iki seçenek sunuluyor "Ya borcunuzun tamamını ödeyeceksiniz ya da hesabınızdaki tutardan feragat ettiğinize dair belge imzalayacaksınız. O meblağ toplam borcunuzdan düşecek.” H.S., borcun tamamını ödeyemediği için o gün maaşından vazgeçmek zorunda kalıyor.


İlgili konular

kredi

Öğrenim kredisi alan 1.2 milyon öğrenci kredi borcunu ödeyemiyor

1 yıl önce

Her dört gençten birinin ve üniversite mezunu iki gençten birinin işsiz olduğu ülkede, gençler, öğrenim kredisi almaksızın eğitimine devam edemezken, son verilere göre 1.2 milyona yakın öğrenci öğrenim kredisi alırken binlercesi de kredi borcunu ödeyemiyor....Devamını oku