Dünya

Lavrov, Çinli mevkidaşı ile Kazakistan'daki gelişmeleri konuştu

1 hafta önce

lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, telefonda Kazakistan'daki son gelişmeleri konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Lavrov ve Vang, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Kazakistan yönetiminin ülkede anayasal düzeni tekrar sağlamasına yönelik çabalarına güçlü destek verdi.

 

Görüşmede, Kazakistan’da yaşanan olaylarda dış güçlerin etkisine yönelik endişe dile getirilirken, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in yaşanan tehditlere yönelik zamanında ve orantılı adımlar attığı ifade edildi.

 

Vang’ın, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Barış Gücü'nün Kazakistan’da aldığı tedbirleri olumlu yönde değerlendirdiği görüşmede, Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Avrasya ve Orta Asya’da güvenliği sağlama noktasında önemine işaret edildi.

 

Görüşmede, Lavrov, Rusya’nın ABD ile Cenevre’de başlayan ve NATO ile de gerçekleşecek güvenlik görüşmeleri konusunda Vang’la bilgi paylaştı.



İlgili konular

lavrov

Bakan Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Lavrov ile telefonda görüştü

1 hafta önce

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, ikili ilişkiler, NATO Rusya Konseyi toplantısı, Kazakistan, Bosna Hersek ve Kafkaslar'daki güncel gelişmeler konuşuldu....Devamını oku
Çavuşoğlu

Lavrov'dan Çavuşoğlu'na "Ukrayna" telefonu

1 ay önce

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'daki durumla ilgili Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu arayarak Türkiye'nin Ukrayna'yla askeri işbirliği konusunda uyardığı bildirildi....Devamını oku