Politika

Lavrov'dan Çavuşoğlu'na "Ukrayna" telefonu

1 yıl önce

Çavuşoğlu

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ukrayna'daki durumla ilgili Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu arayarak Türkiye'nin Ukrayna'yla askeri işbirliği konusunda uyardığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov'un Ukrayna'nın doğusunda tırmanan gerginlikle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla aradığını açıkladı.

 

Görüşmede Lavrov'un, Çavuşoğlu'na Ukrayna yönetimini "Batılı ortaklarının teşvikiyle ülkenin güneydoğusunda gerilimi tırmandırmakla" suçladığı ve "durumun tehlikeli bir biçimde istikrarsızlaşabileceğini" söylediği belirtildi.

 

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Rus Dışişleri açıklamasında Lavrov'un, Türkiye'ye "Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri ve teknik işbirliğiyle ilgili endişelerini olabildiğince ciddi bir biçimde ele alması" çağrısı yaptığı ifade edildi. Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri ve teknik işbirliğinin Ukrayna'nın 'militarizasyon'una katkı sağladığı belirtildi.

 

Türk SİHA'sıyla rus yanlısı ayrılıkçıların aracını vurmuştu

 

Kiev, Türkiye'den Bayraktar TB2 tipi silahlı insansız hava aracı satın almış, ekim ayı başında da kendi topraklarında Türk SİHA'sı üreten bir fabrika kuracağını açıklamıştı. Anadolu Ajansı'nın 26 Ekim tarihli haberine göre de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Bayraktar TB2 SİHA ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların kullandığı bir otobüsü vurduğu görüntüleri kamuoyuyla paylaştı.

 

Ukrayna'nın doğusundaki gerginlik

 

Moskova ile Kiev arasında Şubat 2014'te Ukrayna'nın doğusunda başlayan silahlı çatışmalar şimdiye kadar 13 binden fazla insanın hayatına mal oldu. Ukrayna'nın Donbas bölgesi ve Kırım, 2014'ten beri Rus ya da Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin kontrolünde bulunuyor.

 İlgili konular

sarıgül

Mustafa Sarıgül: Bakan Çavuşoğlu’nu tebrik ediyorum

7 ay önce

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu dış politikanın da devam ettirilmesini diliyorum." diyerek takdirlerini dile getirdi....Devamını oku
rusya

Flaş gelişme! Rusya ve Ukrayna temsilcileri Türkiye'de görüşecek

8 ay önce

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürerken önemli bir gelişme oldu. Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülke temsilcileri 28-30 Mart'ta Türkiye'de görüşmelere devam edecek....Devamını oku