İnsan Hakları

Leyla Güven helikopterden atılan Şiban’ı ziyaret etti

2 yıl önce

leyla

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Van’ın Çatak ilçesinde hayatını kaybeden Servet Turgut ile birlikte helikopterden atılan Osman Şiban’a ziyarette bulundu.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, 11 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesinde helikopterden atılan ve hayatını kaybeden Servet Turgut’un ailesine başsağlığı, ağır yaralı olarak kurtulan Osman Şiban’a da geçmiş olsun ziyareti yaptı.

 

Mersin'in Akdeniz İlçesinde oturan Osman Şiban’ın evini ziyaret eden Güven, Kürt tarihinde bazı olayların olduğunu ve bunların unutulmaz olduklarını ifade ederek, “Nasıl ki Roboski Katliamı unutulmadıysa bu yaşanan olayda asla unutulamaz. Kürt halkı asla bu yaşananları unutmaz. Sizlere yapılanlar zulüm ve vahşettir. Dost ve düşman bilsin ki zorda olan bizler değiliz. Zorda olan bu işkenceyi yapanlardır. Bu insanlara işkenceyi yapanlar Türkiye demokrasisi ve insan haklarına saldırıdırlar. Tüm bunlara rağmen halkımız sözünün arkasında ve ayaktadır” diye konuştu.

 

“Ne kadar zulüm yaparlarsa yapsınlar onların karşısında boynumuzu eğmeyeceğiz” diyen Güven, konuşmasına şöyle devam etti: “90’larda insanlar helikopterlerden atıldı, insanlar öldürüldü ve köyler yakıldı ama hepsine bir kılıf bulmaya çalıştılar. Bizler sesimizi yükseltmeye çalıştık ama sesimizi bütün dünyaya duyuramadık. En son Avrupa İnsan Hakları Türkiye’yi mahkûm etti. Herkes köylülere dışkı yedirildiğini ve işkenceden geçirildiğini duydu. Yakın zamanda sizin yaşamış olduğunuz işkenceyle bütün dünya bu işkencenin hala devam ettiğini tekrar gördü. Kenan Evren’in işkenceleri hala devam ediyor. Bunun hesabını soracağız. Yanlarına kar kalmayacak. Yargı ve hukuk eliyle bunun hesabını soracağız. ”İlgili konular

Pençe-2

IŞİD'e 300 polisle "Pençe-2" operasyonu

1 yıl önce

Mersin'de 300 polisin katılımıyla terör örgütü IŞİD'e yönelik "Pençe-2" operasyonu düzenlendi....Devamını oku