Dünya

Louvre'da ziyaretçi rekoru kırılınca çalışanlar greve gitti

3 yıl önce

Louvre'da ziyaretçi rekoru kırılınca çalışanlar greve gitti


'Dünyanın en popüler müzesi' tacını yeniden takan Paris'teki Louvre'da ziyaretçi rekoru kırılmasının yükü altında ezilen çalışanları isyan etti.

 

 

Bir kez daha dünyanın en popüler müzesi ilan edilen Fransız başkentindeki Louvre Müzesi'nin kendi ziyaretçi rekorlarını kırması karşısında çalışanları greve girdi.

 

2018 yılında 10,2 milyon ziyaretçi çekerek dünyada en çok ziyaret edilen müze olan Louvre'daki bu yoğunlukla başa çıkamayan çalışanlar greve gitti.  
 
Resepsiyon ve güvenlik görevlilerinin grev yapması, bu hafta boyunca Louvre önünde uzun kuyruklar oluşturan ziyaretçileri vurdu. Önceden rezervasyon yaptırmadan gelmiş olanlar geri çevrildi.
 
Müze çalışanlarının bağlı olduğu sendika "Louvre boğuluyor. 2009 yılından beri izleyicilerin sayısı yüzde 20 artarken saray büyümedi ki. Bugünkü durum tahammül edilemez noktada" açıklamasını yaptı. 
 
Fransa'nın terör saldırılarının da etkisiyle turizm rakamlarında büyük düşüş yaşadığı bir dönemden geçmesinin ardından, Louvre 2012'de ulaştığı ziyaretçi rekorunu geçen yıl kırdı. 
 
Bunda hip hopun kral ile kraliçesi Jay Z ile Beyonce'ın müzede çektiği müzik videosunun sosyal medyada gündem olması da önemli rol oynadı.
 
Themed Entertainment Association'ın (TEA) müze endeksine göre  Louvre tarihindeki en popüler geçici sergi olan Eugène Delacroix sergisinin başarısı da ziyaretçi rekoru kırılmasında pay sahibi oldu.
 
Ancak TEA endeksi, Louvre'daki patlamaya karşın, dünyanın listebaşı 20 müzesinde ziyaretçi sayısı ortalamasında önemli bir değişiklik olmadığını ortaya koydu.
 
2017'den 2018'e ilk 20'ye ziyaretler sadece yüzde 0,1 oranında arttı. Listebaşı müzelere geçen yıl toplam  108,1 milyon ziyaretçi ağırladı. 
 
Dünyanın en popüler ikinci müzesi olan Çin Ulusal Müzesi, geçen yıl yüzde 7 artışla 8.6 milyon ziyaretçi çekti. 
 
En çok ziyaret alanlar arasında New York Metropolitan Sanat Müzesi üçüncü, Vatikan Müzeleri dördüncü, Washington, DC'deki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi beşinci oldu. 

 İlgili konular

Altın sikke

Altın sikke rekor fiyata satıldı

6 ay önce

İngiltere’de düzenlenen bir müzayedede Kral Edward III (1327-77) döneminden kalma, Ocak 1344 tarihli ve Londra Kulesi'nde 23 ayar altından basılmış son derece nadir ve önemli bir Altın Leopard sikke (florin), 173.600 pounda (yaklaşık 3.3 milyon TL) satıldı....Devamını oku
Burak Yılmaz

Burak Yılmaz'dan dünya rekoru: 14 kez ofsayta düştü

8 ay önce

Fransa Milli Takımı'nın eski teknik direktörü Raymond Domenech, Burak Yılmaz hakkında, "14 kez ofsayta düştü. Bu alanda bir dünya rekoru kırdı" dedi....Devamını oku