Video

Lut kavminin helak sebebi eşcinsellik mi, zorbalık mı?

1 hafta önce


Doğru Bakış'ın bu haftaki konuğu İlahiyat Profesörü İhsan Eliaçık ile, İslam’da çokça tartışılan eşcinsellik, zina ve içki konusunda bilinenlerin dışında görüşler konuşuldu.

Eliaçık, yapmış olduğu açıklamada şu konuları paylaştı:

 

LBGTi bireyler denilince Lut kavmi akla geliyor. Kur’an‘da Lut kavminin helak edildiği söylenir. Ancak helak sebebi eşcinsellik değil, zorbalıktır. Lut kıssası ilk olarak Kamer suresinde zikredilir. Bu surede yedi sekiz tane tarihi helak sahnesi anlatırılır. Yurtlarında zorbalık yapan, insanlara zulmeden, yol kesen, kavmin şımarık ileri gelen zenginlerinin zulüm faaliyetleri serdedilir.


Lut kavminde anlatılan direkt eşcinsellik değildir. ikinci ya da üçüncü derecede eşcinselliğe değinilir. Ilk anlatılan zorbalıktır. Kavmin ileri gelenlerinin zorbalık yapmasından bahsedilir. Lut kavmi de şehrin genç erkeklerine musallat oluyorlardı. Lut peygamberin de ziyaretçileri gelmişti. Lut‘un evini bastılar. Lut da vermeyince, zorbalıkta bulundular ve zorla almak istediler. Eşcinsel eğilimleri var bu insanların.

 

Osmanlı’da da oğlancılık vardı


Buna saray kültüründe oğlancılık denir. Fars, Roma, Osmanlı saraylarında da bu durum meşhurdur. Halil İnalcık’ın kitabında Osmanlı saraylarının has bahçelerindeki eğlenceler anlatılır. Lut kavmi de bunlara benziyordu.


Helak da bir tabiat olayıyla yaşandı. Her zaman lavlardan helak olan insanlar oldu. Depremlerle de insanlar helak olur.


O insanlar zorbalık sebebiyle lanetlendiler.

 

Eşcinseller öldürülür mü?


İnsanların cinsel eğilimleri, yatak odaları gözetlenemez.


Lut kıssası dışında herhangi bir delil yok. Muhammed Peygamber dönemönde de herhangi bir anlatı yok. Dolayısıyla bunları öldürmek, üzerlerine kireç döküp öldürmek olamaz. İslam hukukunun temelinde zarar vermek, zarara zararla karşılık vermek yoktur. Evrensel hukuk da bunu böyle uygular.


İnsanların yatak odasını araştıramayız. Kur‘anda tecessüse karşı ayetler var. Kimse kimsenin özel hayatını araştıramaz.

 

Evli çiftler zina yaparsa ne olur?

 

Zina için de benzer bir durum söz konusu değil mi?


Nur suresinde zinanın cezası yüz sopadır. Ancak bu cezalar tarihseldir. Önemli olan zinanın, fuhşun önüne geçmektir. Nur suresinde iki olay anlatılır. Biri iftira, hz. Ayşeye atılan iftira ve kadınları fuhşa sürüklemekten bahsedilir. Burada zina yapmayın denir.


Karı koca ya da birlikte yaşayanlar başkalarıyla birlikte olurlarsa ceza uygulanmaz, Bunlar sadece boşanır.

 

İçki içen namaz kılabilir mi?


Kuranda içki ile ilgili üç ayet vardır. Bırakın diye ayetler var ama cezasının ne olduğuna dair bir bilgi yoktur. Namaz kılmamanın, oruç tutmamanın, hacca gitmemenin cezası yoktur. İçki içme artınca Ömer döneminde tedbir alınması düşünülüyor. Şura heyetinde konu görüşülürken hz. Ali bir öneride bulunuyor. Kur’an‘da içki içmek degil sarhoş olmak cezalandırılır.


Sarhoşken Salat'a yaklaşmayın ayeti ile ilgili olarak ise…. Buradaki Salat, namaz değildir. Yardımlaşma dayanışma için camideki toplantı demektir.İlgili konular

destek

Sanatçılar da Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişine destek verdi

10 saat önce

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin Erdoğan tarafından dışarıdan atanan rektör Melih Bulu'ya tepkiler dinmiyor. Süren eylemlere farklı kesimlerden destekler geliyor. Devam eden eylemlere tiyatro sanatçıları da katıldı....Devamını oku
ikili

Nagehan Alçı: Kabe resmini yapan ortada yok, Doğu ve Selahattin tutuklu

2 hafta önce

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Kabe resmini çok yanlış ve provokatif bulduğunu belirten HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, “Yapan meçhul. Tutuklanan Doğu ve Selahattin ne bu resmin yapımında varlar ne de söylendiği gibi yere seriyorlar.” değerlendirmesinde bulundu....Devamını oku