Politika

Maden ve enerji şirketlerine imtiyaz sağlayan madde geri çekildi

1 hafta önce

meclis

Doğrusu Haber Anakara- Maden ve enerji şirketlerine sınırsız imtiyaz ve denetimsizlik sağlamakla eleştirilen madde, muhalefetin baskısı sonucu torba yasadan çıkarıldı.

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin tartışmalı maddesi olan 6’ncı madde tekliften çıkarıldı.

 

Söz konusu madde, madencilik faaliyeti yürüten şirketlerin ruhsat alanları dışında faaliyet yürütebilmelerine olanak sağlıyor. Ekoloji ve çevre örgütlerinin, maden ve enerji şirketlerine sınırsız imtiyaz ve denetimsizlik sağlamakla karşı çıktığı madde, muhalefetin baskısı ile tekliften çıkarıldı.

 

‘ŞİRKETLERE SÖZ VERMİŞLER’

 

Genel Kurul’da, söz konusu maddeye ilişkin konuşan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, torba yasayı hazırlayanların şirketlere söz verdiğini belirterek, doğaya ve insana komplike bir saldırı olduğunun altını çizdi. Çepni, şöyle konuştu: “Zaten maden sahaları bulundukları alanı tümüyle yaşanmaz hâle getirmişler, hem ormanları hem doğal yaşamı tümüyle ortadan kaldırmışlar ve siz bu yetmezmiş gibi 6’ncı maddede ruhsat sahası dışında tesis kurma hakkı getiriyorsunuz. Siz bir ev yapmışsınız fakat otoparka yer bulamamışsınız, otoparkı da bir başkasının evinin altına yapacaksınız. Bu, tam olarak bu anlama geliyor. Şimdi şöyle soralım bu düzenlemeyi yapan arkadaşlarımıza: Buna izin verme şansınız var mı? Hayır, yok. Peki, bu şirketlere hangi taahhütleri verdiniz, hangi sözleri verdiniz de böyle bir yetkiyi bu şirketlere veriyorsunuz? Bu şirketlerle nasıl bir anlaşma yaptınız? Bu şirketler nasıl bir sistem içerisinde kendilerini konumlandırmışlar da bu rant sistemi, bu hortumlama sistemi böylesine pervasızca işletilebiliyor? Dolayısıyla, 6’ncı madde tümüyle geri çekilmelidir.”İlgili konular

tbmm

Meclis’te korona alarmı: Beş vekil pozitif

2 hafta önce

Salgının Türkiye ayağında günlük hasta sayısı 2 bin 600’ün üzerine çıkmış durumdayken, meclis’te de korona alarmı yaşanıyor....Devamını oku
ekran

İspanya'da OHAL 9 Mayıs'a kadar uzatıldı

1 ay önce

İspanya'da yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle OHAL 9 Mayıs'a kadar uzatıldı....Devamını oku