Gündem

Madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel'in atanmasına bir tepki de Almanya'dan 

1 hafta önce

yerkel

Soma'da polislerin yere yatırdığı madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel'in Frankfurt'a Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler dinmiyor. Bir tepki de  Almanya'dan geldi.

Manisa Soma'da 301 işçinin öldüğü maden kazasının ardından eylem yapan işçiye tekme atan, sonra da 'Ayağım incindi' diyerek rapor alan dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler dinmiyor.

 

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Avrupa'da konu sosyal medyada hızla yayılıyor ve her dilde tepkiler artıyor. Almanca açıklamalar yapılırken, işçi dernekleri ve sendikalar da ayağa kalktı. Alman Sendikalar Birliği (DGB), Yerkel'in atanmasını protesto için hazırlıklar yapıyor.

 

Frankfurt İşçi ve Gençlik Derneği, “Kentimizin bütün emek ve demokrasi güçleriyle, bu işçi- emekçi düşmanının yüzünü herkese göstereceğiz” açıklaması yaptı. Açıklamada, bu atama kararının geri alınması talep edilirken, bu yapılmazsa, “Frankfurt'a hoş gelmedin” diyeceklerini belirten grup, “Maden işçisini tekmeleyen dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in, Frankfurt'a Ticaret Ataşesi olarak atanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu atamanın durdurulmasını talep ediyoruz. Karar geri alınmazsa, buna seyirci kalmayacağımız şimdiden ilan ediyoruz. Attığı tekme için ödüllendirilmiştir. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu'na bağlı gençlik derneği olarak bu atamaya seyirci kalmayacağız” şeklinde tepkisini ortaya koydu.

 

Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel de bir açıklama yaparak böyle bir atamanın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti. Yüksel, atamanın Almanya-Türkiye arasındaki ilişkileri bozabileceğine işaret ederek şöyle konuştu:

 

“Soma'daki facianın mağduru bir madenciye insafsızca saldıran bir kişinin, Türkiye'nin ticari ilişkilerini takip için Frankfurt'ta diplomat olarak gönderilmesi kabul edilemez. Onu burada sıcak karşılayacağımızı kimse beklemesin. Soma felaketinin siyasi simgesidir. Bu atamanın, Hessen Eyalet Hükümeti, Frankfurt makamları ile Türkiye temsilcilikleri arasındaki ilişkiyi zedelemesinden korkarım” İlgili konular

yerkel

Yusuf Yerkel için Frankfurt Başkonsolosluğu önünde protesto düzenlenecek

1 hafta önce

Soma'daki maden faciası sonrası protestolar sırasında bir madenciye tekme atmasıyla gündeme gelen Yusuf Yerkel'in Frankfurt'a Ticaret Ataşesi olarak atanması üzerine çok sayıda sivil toplum örgütü, yarın Frankfurt Başkonsolosluğu önünde 'İstenmeyen Adam' adlı protesto gösterisi düzenleyecek....Devamını oku
LGS

26 Aralık gün özeti

4 hafta önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku