Yaşam

Mahkemeden Aktrollere şok: Montaj görüntüler engellendi

4 ay önce

ak troll

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un konuşmasının bir bölümü montajlanarak AKP'nin troll hesaplarının başlattığı iftira ve karalama kampanyası çerçevesinde paylaşılmasına mahkeme "dur" dedi.

Özkoç'un başvurusu üzerine mahkeme, montajlı görüntülere erişim engeli getirdi.

 

AKP'nin 'Çözüm süreci' diye başlattığı olaylar zincirinde birçok skandallar yaşanmıştı. Habur'da çadır mahkemeler kurulmuş, Oslo'da pazarlıklar yapılmıştı. Yine o süreçte terör kent merkezlerine inmiş, terör örgütü sempatizanları yol kesip kimlik kontrolü yapmış hatta kendi 'maliyesini' oluşturan örgüt üyelerinin vergi toplamaya başladığı bile iddia edilmişti.

 

AKP'nin 'Çözüm süreci' fiyaskoyla sonuçlanırken bu süreçte PKK'nın şehir merkezlerine indirdiği bombalar patlamış çok sayıda şehit verilmişti.

 

'Çözüm süreci' boyunca CHP sürecin şeffaf şekilde Meclis'te halkın önünde ilerlemesi gerektiğini dile getirdi. Bu düşünce parti politikası olarak, partinin yöneticileri tarafından ifade edildi.

 

'Çözüm sürecinin' başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, AKP'nin trolleri CHP üzerinden iftira, kara propaganda ve montajlı, kesilmiş, kırpılmış görüntülerle 'Çözüm sürecindeki' skandallara sanki CHP imza atmış gibi algı operasyonlarına başladı.

 

Bu iftiralardan biri de CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'a atıldı. Özkoç'un, 'Çözüm süreci'nde Meclis'te gerçekleşen kapalı oturumda dönemin BDP Grup Başkanvekili'nin taleplerini açıkladığı konuşması kesilip, montajlanarak sanki Özkoç'un açıklamaları ve talepleriymiş gibi Aktroller tarafından sosyal medyadan kara propaganda ve iftiralarla paylaşıldı.

 

"VATAN VE MİLLET SEVGİSİ İLE YAPILMIŞ KONUŞMALARDIR"

 

Atılan iftiralar karşısında çok sert açıklamalar yapan Özkoç bununla da kalmayarak yargı yoluna başvurdu. Mahkeme, aktrollerin iftira ve karalama kampanyasına 'dur' dedi. Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği o videoları paylaşan sosyal medya hesapları hakkında karar verdi, o paylaşımlara erilim engeli getirdi. Özkoç'un yaptığı paylaşımların vatan ve millet sevgisi ile yapıldığı belirtildi.

 

MAHKEMEDEN DERS GİBİ KARAR


Mahkeme yaptığı incelemede; "Türkiye Büyük Millet Meclisinde seçme ve seçilme hürriyeti ile temsil hakkının bir gereği olarak ifade ve düşünce açıklamasında bulunan talep edenin, ''vatan, ülke ve devlet sevgisi'' vurgusu yaparak "üçüncü kişiler tarafından yapılan açıklamaları eleştirdiği ve kamuoyunu bilgilendirmiş olduğu konuşmasından" kısmen alıntı yaparak, kendisine ait olmayan ve esasen açıkça karşı olduğunu belirttiği konusu aynı zamanda suç teşkil edebilecek ve kamuoyunca tepki ile karşılanacak söylemlerin kendisine mal edilerek hazırlanmış video içeriklerinin talep edenin seçmen kitlesi ve ayrıca ilişki kurduğu çevrede şerefi ve saygınlığını sarsacak, onu küçük düşürecek, yanlış tanıtacak, zora sokacak, düşmanca bir ortama itecek mahiyette bulunduğu ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığı anlaşılmakla..." diyerek Özkoç'un talebini kabul etti.İlgili konular

rusya

Rusya'da mahkeme Facebook ve Instagram'ı yasakladı

3 ay önce

Ruslara yönelik şiddet çağrılarına izin verdiği iddiasıyla Facebook ve Instagram Rusya'da mahkeme tarafından yasaklandı....Devamını oku
Ziraat Bankası

Ziraat Bankası'ndan İBB'ye dava

5 ay önce

Ziraat Bankası, Demirören Holding tarafından kendisine borç karşılığı verilen imara açık arazinin İBB tarafından spor alanı yapılması nedeniyle dava açtı....Devamını oku