Dinimizi Tanıyalım

Mahşer günü en evvel açılıp en son kapanacak amel defteri

2 yıl önce

namaz

İslam dininin temel rükünlerinden biri namazdır. Hatta denebilir ki, bu ibadet aynı zamanda bütün ibadetlerin enmuzecidir. Yani bütün ibadetleri muhtevidir.

Kur'anda tam 38 yerde namaz kılın emri geçmektedir. Rabbimiz ısrarla namaz emrini tekrarlamaktadır. Bu kadar tahşidatın bir sırrı olmalıdır. Büyük İslam mütefekkiri Said Nursi, bu sırra şöyle işaret eder: "Kainatta en büyük hakikat imandır; imandan sonra ise namazdır."

 

Nitekim Allah Resulü bir hadisinde, "Mahşer günü insanlara sorulacak ilk sual imandır; imandan sonra en evvel açılacak amel defteri ise namaz defteri olacak ve en son kapanacak amel defteride namaz defteri olacaktır."

 

Allah ve Resulünün ısrarla yapılmasını teşvik ettiği namaz emrini çeşitli bahanelerle yapamayanlara Şair'in birisi şöyle seslenmektedir:

 

               Allah'ın emri bize günde beş vakit namaz

               Yirmi dört saatte hiç mi vakit bulunmaz

                                                                            Abdullah Ademİlgili konular

ünsal

Ünlü oyuncu ve manken Tuba Ünsal namaza başladığını açıkladı

10 ay önce

Ünlü oyuncu ve manken Tuba Ünsal namaza başladığını söyleyerek, “Küçükken çok dindar bir ailenin parçasıydım, babaannem Sare kara çarşaflı bir Müslüman idi. Kızıma onun adını verdim. Namaz kılmaya başladım, önceden bunu söylemeye çekinirdim” diye açıklama yaptı....Devamını oku
namaz

Suudi Arabistan: Artık namaz vakitlerinde dükkanlar kapatılmayacak

1 yıl önce

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu, ülkede namaz vakitlerinde dükkanların kapanma zorunluluğu ile ilgili alınan yeni kararı duyurdu. Mesai saatleri boyunca dükkanlar açık tutulacak ve ticari faaliyetler devam ettirilecek....Devamını oku