Gündem

Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü yargıya taşındı: Eğitim, başka kurumlara devredilemez

3 yıl önce

Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü yargıya taşındı: Eğitim, başka kurumlara devredilemez


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), AKP iktidarı döneminde çok sayıda protokol imzaladı.  Özel sektörün eğitimde etkinliğini arttıran protokollerden yalnızca biri olan, “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” yargıya götürüldü.

 

MEB’in, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile imzaladığı protokole yapılan itirazların ortak noktasını, ‘eğitim alanındaki inisiyatifin protokoller çerçevesinde özel sektöre bırakılması’ oluşturuyor.

Eğitim İş’in protokolün iptali için açtığı davanın dilekçesinde, son yıllardaki uygulamalar ile mesleki eğitimin özelleştirildiğine dikkat çekildi.
Eğitim İş bir açıklama da yaparak Denizli’deki bir meslek lisesinin özel okula dönüştürüldüğünü ve Antep’teki meslek liselerinin organize sanayi sitelerine devredildiğini vurguladı. MEB ve TOBB işbirliğiyle uygulamaya geçirilen, “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü”nün 81 ilde 81 okulu kapsadığına dikkat çeken sendika, bu protokolün, okulların özel kurumlara devredilmesinin önünü açacağını ifade etti.

 

'Usule uymuyor'

 

BirGün’ün haberine göre, Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Milli Eğitim Temel Mevzuatları çerçevesinde verilmesi gereken eğitimin, MEB’in protokolleri ile farklı bir boyuta vardığını söyledi.

Özel kuruluşlarla imzalanan protokollerin sonucu olarak çocukların milli eğitim kapsamından çıkacağını söyleyen Yıldırım, “MEB, özel kuruluşların açtığı okullara çocukları kendi elleriyle göndermiş oluyor” dedi.

Yıldırım, protokolün usule uymadığı gerekçesiyle iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

 İlgili konular

Erdoğan

Bu sefer Erdoğan kaybetti

6 ay önce

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na açtığı 500 bin TL'lik manevi tazminat davasını kaybettiğini duyurdu....Devamını oku
Bilal erdoğan

TÜGVA'ya kötü haber: Adalar'daki davayı kaybetti

8 ay önce

Halk TV yazarı Saymaz, İBB ve TÜGVA arasındaki Adalar İskelesi'nin ikinci katına ilişkin davayı TÜGVA'nın kaybettiğini yazdı. ...Devamını oku