Gündem

Mersin’de IŞİD’e milyonluk satış

4 ay önce

silah ticareti

Mersin’de kurulmuş 3 inşaat şirketi üzerinden milyonlarca dolarlık İHA ekipmanı ile patlayıcı madde satıldığı belirtiliyor.

MASAK’ın raporu, Çin-Mersin Limanı-Halep üçgeninde kurulan silah ticaretini ortaya çıkardı.

 

Türkiye’de IŞİD’le bağlantılı kişilerin mal varlığının dondurulmasına yönelik Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırladığı bir rapor, silah ticaretine dair çarpıcı bir delili ortaya çıkardı. Rapora göre, Mersin’deki 3 inşaat şirketi üzerinden IŞİD’e milyonlarca dolarlık insansız hava aracı (İHA) ekipman ve parçaları ile tonlarca el yapımı patlayıcı (EYP) malzemesi gönderilmiş.

 

MASAK raporundaki detay önemli. Zira, ekipmanların izi sürüldüğünde, IŞİD’in askeri gücünün en önemli tedarik zincirinin Türkiye merkezli oluşturulduğu görülüyor. Kirli ticaretin ucu ise Çin’de kurulmuş bir e-ticaret platformuna kadar uzanıyor.

 

MASAK raporundaki isimlere ve şirketlere geçmeden, Mersin-IŞİD hattındaki İHA ticaretinin ne derece hayati olduğunu gösteren bir olayı hatırlayalım önce.

 

IŞİD’in İHA mühendisleri


29 Eylül 2017 günü ABD ordu yetkilisi Albay Ryan Dillon, video konferans yoluyla önemli bir basın duyurusu yapıyordu. 12 Eylül’de hava kuvvetlerinin düzenlediği operasyonla, uzun süredir peşlerinde oldukları IŞİD’in üç liderinin öldürüldüğünü açıklıyordu.

 

Ebu Muadh Al-Tunusi, Sajid Farooq Babar ve Abu Salman adlı bu kişiler, ticari amaçla üretilmiş İHA’ları modernize edip silahlandıran ekibin başındaydılar.

 

İHA’ların geliştirildiği Mayadin yakınlarındaki laboratuvar da imha edilmişti. Albay Dillon, saldırının IŞİD’in askeri gücüne vurulmuş en büyük darbelerden birisi olduğunu ve öldürülen vasıflı liderlerin yerlerinin kolay dolmayacağını söylüyordu.

 

IŞİD, bomba monte ettiği İHA’larla büyük katliamlara giriştiği günlerde sivil yerleşim yerlerine düzinelerce saldırı düzenlemişti.

 

O gün öldürülen Sajid Farooq Babar doğrudan Mersin ile bağlantılıydı işte. MASAK raporunda aktarılan istihbarat notlarına bakılırsa, MİT’in de yakından izlediği birisiydi. Çin’den gemilerle Mersin Limanı’na gelen ekipmanlar, doğrudan ona aktarılıyordu. Söz konusu ticaretin parasal boyutu bilinmemekle beraber raporda milyonlarca dolardan bahsediliyor.

 

2017’de Türk vatandaşı yapılmış


Birgün'den Bahadır Özgür'ün haberine göre, MİT’ten 4 Şubat, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan 2 Şubat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’ndan da 12 Şubat 2021 günü gönderilen bilgiler çerçevesinde MASAK, IŞİD ile bağlantılı olduğu değerlendirilen onlarca kişinin mal varlığının dondurulmasına ilişkin bir rapor hazırladı. Rapor, 8 Mart 2021 günü tamamlanarak ilgili birimlere gönderildi.

 

Raporda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 1 Kasım 2017 tarih ve 1380836 sayılı yazısında adı geçen IŞİD ile bağlantılı İbrahim Hag Geneid’in finansal faaliyetlerine dair tespitler dikkat çekici.

 

1982 Suriye-Halep doğumlu Hag Geneid, 2014 yılında Mersin’in Akdeniz ilçesinde, Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi 19/36 numarada Altun İnci İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Ortakları, Mersin’de ikamet eden ve Türkiye vatandaşı da olan Suriyeli Ghassan Nawai ile Mustafa Naway’dı. 2016’da yine aynı adreste Mavi Yelken Hırdavat, 2017’de ise Elferah İnşaat kuruldu.

 

29 Mayıs 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilen İbrahim Hag Geneid hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından IŞİD terör örgütüne üyelikten soruşturma başlatıldı ama 2019 yılında takipsizlik kararı verildi.

 

Oysa istihbarat bilgileri şirketlerin ve isimlerin IŞİD ile silah ticareti yaptıklarını, terör örgütü ile doğrudan bağlantılarının bulunduğunu kanıtlıyor.

 İlgili konular

IŞİD

5 IŞİD'linin Türkiye'deki malvarlıkları hakkında karar

3 ay önce

Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda Rus, Çeçen, Özbek, Tacik ve Dağıstanlı 5 IŞİD'linin Türkiye'deki malvarlıkları donduruldu....Devamını oku
Süper Lig

5 Şubat gün özeti

4 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku