Politika

Merve Demirel'i tacizden yargılanan polisin ifadesi habersiz yapılan ara duruşmada alınmış

3 yıl önce

Merve Demirel'i tacizden yargılanan polisin ifadesi habersiz yapılan ara duruşmada alınmış


Ankara Sakarya Caddesi’ndeki bir eylemde gözaltına alınan Merve Demirel'in, polis aracına bindirilirken polis memuru Sezgin S. tarafından tacize uğraması hakkındaki dava bugün başladı. Ankara 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık polis memuru Sezgin S. Demirel’in avukatlarına haber verilmeden yapılan ara duruşmada ifadesi alındığı için duruşmaya katılmadı.
 
Artı Gerçek'ten Derya Okatan'ın haberine göre "Kamu görevinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle basit cinsel saldırı" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık polis Sezgin S. ve avukatları duruşmaya katılmadı. Sezgin S.’nin mazeret bildirmesi nedeniyle 4 Kasım’da ara duruşma yapıldığı ortaya çıktı. Demirel’in avukatlarına haber verilmeden yapılan duruşmada Sezgin S, ifade verdi. 
 
Suçlamaları kabul etmeyen sanık polis, kendisinin gözaltı aracının şoförü olduğunu belirterek, müdahale talimatı üzerine arkadaşlarına yardımcı olmak için gruba müdahale ettiğini söyledi. 
 
"Kanunun izin verdiği ölçülerde müdahale ettim"
Sezgin S, 21 yaşındaki Merve Demirel’i gözaltına alma anını şöyle anlattı:  “Yerdeki müştekinin kolundan tutup ayırmaya çalıştım. Direnmemeleri hususunda ikazda bulundum. Müştekiyi kolundan tutup araca yaklaştırdık, müşteki sol dizini aracın tampon bölgesine koyup araca binmemek için direndi, kendini aşağı doğru bırakıyordu. Önce kolundan aracın içine doğru bindirmek için zorladık, dizini dayadığı için iterek bindiremedik. Sırtından iteklemeye çalıştım, bacağından güç aldığı için yine başaramadım. Daha sonra bacağını tampondan kurtarmak amaçlı pantolon sol cep kapağı alt kısmından, pantolonunun kumaşından yakalayıp diğer yandan da sağ omzundan tutup içeriye iterek araca bindirdim.”
 
Sezgin S, kanunun kendisine verdiği ölçüler içinde müdahale ettiğini belirterek, suçlamaları kabul etmedi. 
 
Duruşma salonunda çok sayıda polis yer aldı
Merve Demirel ve avukatlarının hazır bulunduğu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da takip ettiği bugünkü duruşma  gergin bir ortamda geçti. 
 
Duruşma salonunun önünde çevik kuvvet polisleri beklerken, salonda da çok sayıda sivil polis yer aldı. Adliye karakolunda görevli polislerin dışında bazı polislerin de silahla salona girmesi tepkiye yol açtı. İzleyicilerin itirazları üzerine silahlı polisler dışarı çıktı. Ancak hâkim, sadece adliye görevlisi iki polisin güvenlik amaçlı duruşmada hazır bulunduğunu tutanak altına aldı. 
 
Hâkim salonu terk etti
Duruşmanın başında hâkim, vekâleti olmayan avukatların duruşma salonunu terk etmesini istedi. Avukatlar itiraz edince kendisi salonu terk etti. Hâkim Ali Yüksel’in birkaç dakika sonra tekrar gelmesiyle başlayan duruşma, sonuna kadar gergin bir şekilde sürdü. Vekâleti olmayan avukatlara cübbelerini çıkarttıran hâkim, avukatlara ancak izleyici olabileceklerini söyledi.  
 
Reddi hâkim talebi
Merve Demirel’in avukatı Mehmet Refik Atalay, kendilerine haber verilmeden ara duruşma yapılmasına tepki gösterdi. Sanığı sorgulamalarının engellendiğini belirten Atalay, salondaki silahlı polislerin müvekkili üzerinde baskı yarattığını da söyledi. Aynı zamanda yetki belgesi vereceklerini söylemelerine rağmen avukatların çıkarılmak istendiğini hatırlatan avukat Atalay, tüm bu nedenlerle reddi hâkim talebinde bulundu. Hâkim Ali Yüksel talebi reddetti. Aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği ve Ankara Barosu’nun müdahillik talepleri de kabul edilmedi. 
 
Mağdur Merve Demirel, sanık duruşmada olmadığı için ifade vermeyi reddederken, hâkim Ali Yüksel ara kararını açıkladı. 
 
Sanığın sorgusu yapıldığı için yeniden sorgulanması talebini reddeden hâkim, soruşturma aşamasında dinlenen polis memuru Uğur K.’nin tanık olarak dinlenmesine ve reddi hâkim talebinin reddedilmesi kararının incelenmek üzere Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. 
 
Ne olmuştu?
16 Şubat günü, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi tutuklu avukatlar için Ankara Kızılay’da, Sakarya Caddesi’nde eylem yapan TAYAD’lı ailelere destek olan üniversite öğrencisi Merve Demirel, polis tarafından gözaltına alınırken cinsel saldırıya uğramıştı.
 
Olay büyük tepki çekerken; konuyu TBMM gündemine taşıyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, polis hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sormuştu. Demirel, daha sonra polis hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
 
Ankara Emniyet Müdürlüğü ise tepkilerin ardından bugün yaptığı açıklamada, “M.D. isimli şahsın zaman zaman Ankara'ya gelerek eylem ve etkinliklere katıldığı” iddia edildi ve “gözaltına alınan M.D.'nin babası E.D'nin Çorum ilinde öğretmenlik yaparken FETÖ/PDY terör örgütü içerisindeki faaliyetlerinden dolayı (Aktif Eğitim Sen üyesi olduğu) 2016 yılının ağustos ayında ihraç edildiği” belirtildi.
 
Açıklamada  "Bahse konu eylemde şahıslara dağılmaları hususunda gerekli yasal uyarılar yapılmış olup şahısların eylemlerine devam etmeleri üzerine, yakalama işlemi sırasında direnmeye devam ettikleri, M.D. isimli bayanın gözaltı aracına alınması esnasında direnmesi sonucu basına yansıyan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur” ifadesi kullanıldı.


İlgili konular

chp

CHP'li isme 'Erdoğan'a hakaret'ten gece yarısı gözaltısı

10 ay önce

İzmit Belediyesi’nin önceki dönem CHP’li meclis üyesi İbrahim Güçlü "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlaması ile gece yarısı gözaltına alındı....Devamını oku
tarkan

16 Şubat gün özeti

11 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku