Politika

MHP'li Yalçın'dan seçim değerlendirmesi: Oylarımız artacak

5 ay önce

MHP'li Yalçın

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ittifakların önünü kapatan seçim kanunu teklifini, "MHP zararlı çıkmaz efendim. Biz 2018'in oylarına bakıp düşünmüyoruz. Öngörümüz oylarımızın artacağı yönünde" sözleriyle değerlendirdi.

Cumhur ittifakının TBMM'ye sunduğu seçim kanunu teklifine göre baraj yüzde 7’ye çekilecek. Meclis’te grup şartı kaldırılacak ancak partilerin seçimden 6 ay önce 41 ilde örgütlenmesi gerekecek. Her partinin oy oranının esas alınacağı d’Hont modeli uygulanacak.

 

Küçük partiler ittifakla barajı geçse bile vekil çıkarmakta zorlanacak. Seçim kanunu teklifiyle, Öte yandan Erdoğan’ın ‘Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla seçim çalışmalarına katılabilmesinin de önü açıldı.

 

AK Parti ve MHP tarafından Meclis’e sunulan Seçim Kanunu teklifine ilişkin soruları yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, partisinin bu kanundan zararlı çıkmayacağını ileri sürdü.

 

Yalçın, yasası teklifinin Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ni etkisiz kılmak amaçlı olduğu görüşüne ilişkin olarak, “Gelecek Partisi'nin lideri ‘İktidar olacağı' diyor. Niye ürküyorlar? Niye birden bu iddialardan vazgeçip de meclise girip girmemekten, milletvekili çıkarıp çıkaramamaktan bahsediyoruz. Hodri meydan. Kanun herkes için geçerli. Böyle daha iyi olmadı mı? Artık oylardan başkası istifade ediyordu. Bu demokrasiye uygun mu? Değil. Şimdi herkes kendi oyunu alacak. Herkesin boyunun ölçüsünü göreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Halk TV'den İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Yalçın, “Neden 2018'de bu şekilde düzenlenmedi?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

 

"2018'de niye yapmadınız?" derseniz hiç kimse yeni bir şey yapamaz. Bazı eksiklikler olabilir. Biz demedik mi, 2023 yılına kadar sistemin eksiklikleri giderilecek diye. Eksiklik zuhur ettikçe giderilmesi gerekir. Cumhur İttifakı DEVA, Gelecek ve diğer küçük partiler için bu kararı çıkarmıyor. Daha uygulanabilir, daha meşru, daha demokratik bir sistem için yapıyor.”İlgili konular

seçim

Galatasaray'da seçim tarihi açıklandı

4 ay önce

Galatasaray, olağanüstü seçimli genel kurul toplantısının 23 Nisan'da, çoğunluk sağlanamadığı taktirde 30 Nisan'da yapılacağını duyurdu....Devamını oku
YSK

YSK’den A'dan Z'ye seçim ihalesi

4 ay önce

Devlet Malzeme Ofisi'nin çıktığı iki ihalede seçim malzemelerinin yer alması, 'erken seçim' tartışmalarını yeniden akıllara getirdi....Devamını oku