Politika

Millet İttifakı: 49,7 - Cumhur İttifakı: 42,1

5 ay önce

anket

MetroPOLL Araştırma'nın Kurucusu Özer Sencar sosyal medya hesabından kuruluşun son seçim anketini paylaştı.

Ankete göre CHP ve İYİ Parti'nin kurduğu, hafta sonu DEVA, Gelecek, Saadet, ve Demokrat Partilerinin katılımıyla genşleyen Millet İttifakı, AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur ittifakını geride bırakmayı sürdürüyor.

 

28 ilden bin 508 seçmene yöneltilen "hangi ittifaka yakınsınız"? sorusuna "Millet İttifakı'" yanıtını verenler, "Cumhur İttifakı"nı bu ay da gerde bıraktı.

 

Cumhur İttifakı geriliyor


Millet İttifakı'na yakın hissettiğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 43,7, Cumhur İttifakı'na yakın hissedenlerin oranıysa yüzde 40 olarak ölçüldü, iki ittifaka da yakın hissetmemesine rağmen oy verirken Millet İttifakı'nı tercih edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 6 oldu. Böylece Millet İttifakı'na oy desteği yüzde 49,7'ye ulaştı.

 

Yakın hissetmemesine rağmen Cumhur İttifakı'nı tercih edeceğini söyleyenlerin oranıysa yüzde 2,1'de kaldı. Cumhur'un oy desteği de yüzde 42,1 çıkmış oldu.

 

Araştırmacı Sencar, bu oranların ocaktaki enerji zamlarının etkisini yansıtmadığını belirterek su görüşleri paylaştı:

 

"Ocak'ta Aralık'taki döviz dalgalanmaları ve çalışanlara yapılan zamların etkisi AKP'ye yaklaşık 3 puan kazandırmıştı. Ocaktaki elektrik ve doğalgaz zamlarından önce. Bu zamların etkisini şubat ayında açıkça göreceğiz."

anket
anket

 İlgili konular

z kuşağı

Z kuşağının tercihi açık ara CHP

4 ay önce

ORC Araştırma Z kuşağı olarak tanımlanan 17-25 yaş grubuna yönelik son seçim anketi sonuçlarını paylaştı....Devamını oku
CHP AKP

Partilerin bir yıllık oy değişiminde CHP'nin oyu arttı, AKP'nin eridi

4 ay önce

ORC Araştırma, siyasi partilerin son bir yıllık oy değişimlerine ilişkin seçim anketi sonuçlarını yayımladı....Devamını oku