Dünya

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Libya Başbakanı Dibeybe ile görüştü

1 hafta önce

sisi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, başkent Kahire’de Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile 'kapsamlı ortaklık' konusunu görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Libya Başbakanı Dibeybe, Sisi ile görüşmesinde "Libya'da barış ve istikrarın korunması ve yönetim mekanizmasının tamamlanması konularında Mısır'ın verdiği destekten" söz ettiği belirtildi.

 

Sisi ise görüşmede, "Mısır’ın Libya’da yeni yönetim otoritesinin iş başına gelmesiyle ülkenin bütün topraklarında istikrar ve güven ortamının tekrar tesis edileceğine inandığını" ifade etti. Libya’daki tüm tarafların hep birlikte hareket etmeleri gerektiğine işaret eden Sisi, devlet kurumlarının güçlendirilmesi ve hizmet sektörünün çalışmaya başlaması gerektiğini vurguladı.

 

 İlgili konular

Dalia Ziada

Vifak Hükümeti sonrası Türkiye’nin Libya’daki varlığı

2 hafta önce

Geçen hafta yapılan ve Libya Başkanlık Konseyi başkanlığını meşhur diplomat Muhammed Yunus El Menfi, Hükümet Başkanlığını da meşhur işadamı Abdulhamid El Dbeibah kazandığı Libya yürütme organı seçimlerinden beri, Libya’da hala Türkiye’nin etkili olduğunu ifade eden üst seviyedeki Türk yetkililerinin açıklamaları gelmeye devam ediyor. Yeni hükümetin Türk varlığını Libya’da kabul ettiğini, özellikle de askeri varlığını vurgulamaya çalışıyorlar....Devamını oku