Dinimizi Tanıyalım

Mısır'ın ünlü Kuran okuyucusu ve aynı zamanda çocuk doktoru: Dr Ahmet Naina

1 yıl önce

ahmet naina

Ahmed Naina, Mısır’ın Kafer el Sheikh bölgesindeki Mutoubes City’de dünyaya geldi.

Şu anki konumunu hak ettiğini tasdik edercesine çok küçük yaşlarda Kur’an ile haşır neşir oldu. Henüz 3 yaşında Kur’an okumayı öğrenen Naina, yine şaşkınlık verecek ve gıpta edilecek kadar erken bir yaşta hafız oldu.

 

Çocukken şartlar elverdiği kadarıyla camilere giderek Kur'an dinleyen Naina, "Çoğunlukla camide uyuyakalırdım. Ama Kur'an'ın ruhuma yaptığı izlerin etkilerini yıllar sonra bile taşıdığımı düşünüyorum. Bu nedenle aileler mutlaka çocuklarına küçük yaşlardan itibaren Kur'an dinletsinler." sözüyle aslında çocuk yaşta hafız oluşunun arkasında yatan hikâyeyi de özetliyor.

 

 “Büyük Şeyh” Mustafa İsmail’den kıraat dersleri aldı ve 10 ayrı kıraatı okuyabilir hâle geldi. Dört ülkede kıraat yarışmalarında birincilik elde etti. Nağmeli okuyuşunda makam ve manayı mükemmel şekilde birleştiren Naina, Mısır ekolünün en parlak isimlerinden biri olarak öne çıktı.

 

Nitekim o içli okuyuşu öyle sevildi ki dünya çapında bir kâri oldu. 70’e yakın ülkeye ziyarette bulunup onu dinlemek isteyenlerle buluştu. Mısır’daki genç hafızlar için rol model oldu. Kimisine göre Mısır ekolünün en büyük temsilcileri Abdüssamed, Minşevi ve hocası Mustafa İsmail’in müthiş bir taklidi ve senteziydi.

 

Naina’nın başarısının tek tescili uluslararası bilinirliği olmadı. Kendi ülkesinde büyük teveccüh gören isim, 1979’da Mısır’ın resmi hafızı oldu. Sadece güzel bir sese ve tilavete değil, kıraat ilmine hakimiyete, güçlü bir hafızlığa vb. ek kriterlere de bakan imtihanlar sonucu erişilebilen bu göreve başkan Enver Sedat zamanında sahip oldu. Mısır’ın resmi Kur’an okuyucusu da oldu ki bu okuyucuların görevi devletin önemli toplantılarının açılış ve kapanışlarında, devlet başkanlarının yurtdışı gezilerinde, önemli gün ve gecelerde radyo ve televizyonlarda canlı olarak Kur'an-ı Kerim okumak.

 

Hâlâ muayenehanesi açık olan bir çocuk doktoru aynı zamanda

 

Kendisi büyük Mısırlı kârilerin bir sentezi ve taklidi gibi. Örneğin Minşevi gibi içe işleyen bir okuyuşu var. Orta incelikte, yeri geldiği zaman oldukça yumuşayan veya tizleşebilen; inişli ve çıkışlı tonlar arası geçişlerin bol olduğu (klasik Mısır tarzı da böyle) bir sese sahip. Kendisi hakkında yazılmış bir başka yazıda isabetle belirtildiği gibi: “Onu diğer okuyuculardan ayıran en mühim nokta ise; makamların sınırlarını çok belirgin bir şekilde ayırarak, mana ve makam uyumunu ilmik ilmik işlemesidir.”

 

Ahmed Naina’nın bir ilginç özelliği ise şu ana kadar yazdığımız isimlerin aksine bir imam veya hoca olmayıp hekim olması. Kur’an eğitiminin yanında tıp fakültesini tamamlayan Naina, hâlâ muayenehanesi açık olan bir çocuk doktoru.
İlgili konular

Çiftçi

İktidardan yabancı çiftçiye 126 milyar dolar

2 ay önce

Çiftçi, gübre başta olmak üzere maliyetlere yetişemediği ve gerekli desteği alamadığı için toprağı ekmekten vazgeçti....Devamını oku
Abu Dhabi İslam Bankası

Abu Dhabi İslam Bankası'ndan Türkiye’ye şok: Mısır’a yatırım yapacağız

3 ay önce

Abu Dhabi İslam Bankası CEO’su Muhammed Abdül Bary Bloomberg’e verdiği bir röportajda Türkiye’den ziyade Mısır’ın gelecek sunan bir pazar olduğunu söyledi....Devamını oku