Dünya

Mısırlı gazeteci: Fayez al-Sarraj ülkesini satan ne ilk ne de son kişi!

1 yıl önce

amr abdel hamed

Mısır medyasından Amr Abdel Hamid, ülkesini Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk işgal güçlerine gümüş bir tepside teslim etmeye çalışan Libya Başbakanı Fayez al-Sarraj'ın ihanetine dair açıklamalarda bulundu.

“TEN” kanalında kendi adını verdiği “Amr Abdel Hamid ile Dünyamız” programında Libyalı lider al-Sarraj'ın işgalcilerle iş birliği yapan ilk ve son kişi olmadığını belirten Mısırlı gazeteci, “Ülkesini makam ve mevki uğruna satanların hepsi, Libya’da utanç çanlarının çalmasına vesile olan ve vatanını “İşgalci sultan”a teslim eden al-Sarraj'a selam vermeyi hakediyor” yorumunda bulundu.


Mısırlı gazeteci, tarihin kara sayfalarından örnekler verdi.

 

İlk verdiği örnekte,

 

Abbasi halifesi Mutasım’ın veziri ibn-ül Alkami’nin, Nasruddin Tusi’nin yardımıyla Hülagü ile anlaşarak Halife’yi öldürmeyi ve Bağdat’ı teslim etmeyi planladıklarını, ancak Hülagu’nun, Bağdat’ı yerle bir ettikten sonra ibn-ül Alkami’yi de öldürdüğünden bahsetti.

 

Orta çağdan sonra günümüzden örnek veren Abdel Hamid, Irak’ta, Saddam Hüseyin’in devrilmesi esnasında işgalci Amerikalılara alkış tutarak George W. Bush’un resmi altına fotoğraf çektiren Irak’lı ihanet şebekelerinden bahsetti.

 

Daha sonra Libya’daki krize değinen Mısırlı gazeteci, Fayez al-Sarraj’ın gaz ve petrol için İşgalci sultanın himayesi altına girdiğini, ama gerçekte, özgür Libyalıların ülkelerini işgalden arındırmasıyla al-Sarraj’ın tarihin kara sayfaları içerisinde  dipnotta yerini alacağını söyledi.

 

Son olarak, 1984 yılından çöküşe kadar olan sürede İsrail’in desteklediği Güney Lübnan Ordusu’na komutanlık eden subay Antoine Lahad ile al-Sarraj’ı karşılaştıran Abdel Hamid, Lahad’ın İsrail’in çıkarları uğruna bir çok eylemde bulunduğunu, ancak en son Tel Aviv’de lokanta işlettiğini ve bir uyuz köpek gibi öldüğünü hatırlattı.
İlgili konular

menguş

Libya Dışişleri Bakanı: Libya'daki krizin sorumlularından hesap sorulmalı

2 ay önce

Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Libya'daki krizin sorumlularından hesap sorulması gerektiğini dile getirdi....Devamını oku
biden putin

Yarınlara Giden Yolda Rusya Ukrayna Savaşı

2 ay önce

Çin ile bir mücadeleye girişmeden önce Rusya'yı aradan çıkartmak, olmadı Çin ile birlikte hareket edemeyecek, ona destek veremeyecek hale getirmek ya da Batı, Çin ile uğraşırken Putin'in Rusya'nın sınırlarını genişletmesinin önüne geçmek en makul strateji gibiydi....Devamını oku