Video

Mısırlı gazeteci: Mısır ve Türkiye arasında tam bir barış olmayacak!

2 hafta önce


Doğru Bakış programından Cumali Önal’ın sorularını cevaplandıran Ced, Türkiye’nin elinin çok zayıf olduğunu, bundan dolayı Mısır’a el uzattığının altını çiziyor.

Mısırlı gazeteci İbrahim Ced, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidarda olduğu sürece Mısır ve Türkiye arasında tam bir barışın sağlanmasının mümkün olmadığını belirtiyor.

 

Ced programda şunları söyledi:

 

Erdoğan’ın beden dili “yenildim“ diyor

 

Türkiye‘nin Mısır‘a bakış açısı "Darbeci Sisi ve Mısır Türkiye’nin düşmanı" şeklindeyken, bir anda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay’ın yaptığı açıklamalarla iki ülke bu kadar kısa zamanda barışamaz.


Erdoğan Cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada iki ülke ilişkilerinin tarihi geçmişinden, iyi ilişkilerin düzelmesi gerektiğinden bahsetti. Ancak beden dilinden anlayanlar şunu bilirler ki bu açıklamalarında bir yenilmişlik ve siyasi bir başarısızılık vardır.

 

Mısır’ın temel iki şartı; İhvan ve paralı askerler

 

Dışişleri Bakanı Semih Şükrü Mısır Parlamentosu‘nda bir konuşma yaptı. Orada açıkça barışın olabilmesi için Türkiye‘nin Libya‘daki paralı askerlerini geri çekmesini ve Müslüman Kardeşler kanallarının Türkiye‘den yayın yapmasının engellemesini istedi.


Karşılıklı açıklamaların akabinde bir sessizlik oldu. Son zamanlarda iki taraftan da bir ses çıkmıyor. Sadece Müslüman Kardeşler yanlısı bazı kanallardan sesler çıktı. İhvancı olmayan ve kendisini liberal olarak tanımlayan Şark kanalının sahibi Eymen Nur, bundan sonra yayınlarında daha dikkatli davranacaklarını, basın yayın ilkelerine uyacaklarına dair şeref sözü verdi. Sanki daha önce bu kurallar yokmuş da şimdi hatırlamış gibiler.

 

Yasin Aktay: İhvan kanallarını izleyeceğiz


Daha sonra Yasin Aktay bu kanallarını üç ay boyunca izleyeceklerini söyledi. Peki üç ay sonra ne olacak? Eski hallerine mi dönecekler? Mısır‘a hakaret edip kışkırtıcı yayınlar yapmayı sürdürecekler mi? Aktay Mısır’da yargılanan bazı isimlerin Mısır‘a teslim edilmeyeceğini de öne sürdü. Yani hem Mısır‘la barışmak istiyorsunuz, hem de Mısır‘ın önüne şunları yapmayacağız diyorsunuz. Bu şartlarda barış nasıl olacak?


Arap medyasında yayınlanan bir makalesinde de Aktay, ilişkilerin hiçbir zaman başkanlık düzeyinde olmayacağını yazdı. Görüşmelerin sadece istihbarat ve dışişleri bakanlığı düzeyinde sürdürüleceğini öne sürdü.

 

Türkiye’nin Mısır’dan talebi var mı?


Türkiye’den gelen tek talep medyadan takip ettiğimiz kadarıyla Doğu Akdeniz‘de Mısır‘la deniz sınırını belirleme anlaşması imzalamak. Geçen yıl Türkiye ile İsrail arasında da bir anlaşma yapılmıştı. Buna göre ilişkilerin büyükelçi düzeyine çıkarılması sağlanacaktı ama bu konuda da herhangi bir gelişme sağlanmış değil.

 

Mısır‘ın Türkiye’den başka şartları var mı?


Türkiye şu ana kadar ısrarlı bir şekilde deniz sınırı belirleme anlaşaması yapmak için bastırıyor. Bunun karşılığında Mısır tarafının en önemli iki isteği İhvan kanallarının kapatılması ve paralı askerlerle Türk askerlerinin Libya’dan çekilmesi. Tabi ki Mısır’ın istekleri bununla sınırlı değil. Ama Mısır tarafından herhangi resmi bir açıklama yapılmadığı için başka taleplerin ne olduğunu bilmiyoruz.

 

Görüşmeler hangi düzeyde yürütülüyor?


Mısır tarafından görüşmeleri ne şekilde yürütüldüğüne dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Sadece Aktay iki ülke istihbarat birimleri ve dışişleri bakanlığı seviyesinde görüşmeler olacak dedi. Bu da çok tuhaf. Diyelim Türkiye ve İsrail savaştı, sonra anlaşma imzalanacak. Anlaşmayı başkanlar yapmayacak mı? Bu enteresan değil mi? İki ülke arasında tam bir anlaşma olmayacak.

 

Mısır kolay aldatılacak bir ülke değil


Tabi ki Mısır Erdoğan‘ın düşündüğü gibi kolay aldatılabilecek bir ülke değil. Erdoğan‘ı Arap Baharı‘nın başladığı yıllardan itibaren tanıyoruz. O zaman Mısır‘a gelmiş, Kahire Üniversitesi’nde bir konuşma yapmıştı. İhvan liderleriye biraraya gelmiş ve onlara laiklik önermişti. Daha sonraki süreçte de Erdoğan İhvan‘a desteğini kesmedi. Erdoğan‘ın sürekli karşısındakileri saf zannedip onları kandırmaya çalışan bir üslubu var. Fransa ile de Peygamber Efendimizle ilgili karikatürlerden sonra aniden celallendi, ilişikleri kesmeye yönelik adımlar attı, boykot ilan etti. Sonra bir anda geri adım attı. Biz alışığız Erdoğan‘ın bu tür adımlarına.

 

Erdoğan hocasını ve yol arkadaşlarını sattı!


Erdoğan’ı şöyle tanıdık, menfaati için herkesi satar. Bunun örnekleri çok fazla. Hocası olan Erbakan‘a darbe yaptı. Onu sattı. Partiyi birlikte kurduğu en yakın arkadaşları Davutoğlu ve Babacan‘ı sattı. Menfaati adına herkesten vazgeçebiliyor. Damadı Berat Albayrak‘ı en kritik makama getirmesi devlet için mi yoksa kendi menfaati için miydi? Ekononimin kötüye gitmesi ile bir şekilde Berat Albayrak da ortadan kayboldu. Burada neler olduğunu kimse bilmiyor.

 

Türkiye ve Mısır en fazla sınırlı bir alanda barışır


Kesinlikle iki ülkenin tamamen barışacağına inanmıyorum. Türkiye ve Mısır tam olarak barışmayacak. Türkiye tamamen izole olmuş durumda. Hiçbir dostu yok. Sebebi dost ülkelere düşmanlık yapmasıdır. Diğer bir sebebi de Suriye ve Libya’daki işgallerdir. Türkiye şu anda Mısır’a çok muhtaç. Mısır’la barışırsa dolaylı olarak Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de barışacak. Mısır üzerinden Sünni İslam alemine ulaşmaya çalışıyor. Israrlı bir barış istemesi konumunun zayıflığından dolayıdır.İlgili konular

öztrak

CHP'li Öztrak Erdoğan'a yine sordu: 128 milyar doları kimlere sattınız?

54 dakika önce

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan'a seslenerek, "Lafı eğip bükmeyin, iftira etmeyin, kem söz söylemeyin... Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını kimlere sattınız bir an önce açıklayın" diye tekrar sordu....Devamını oku
akşener

Akşener: "128 milyar doları açıklayacağız diye, 128 ayrı masal anlatıyorlar

7 saat önce

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis'teki grup toplantısında açıklamalarda bulundu....Devamını oku