Gündem

Montrö bildirisine imza atan emekli amiraller gözaltına alındı

1 hafta önce

kelepçe

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, imzacılardan 10'u gözaltına alınırken, 4'ü ise ifadeye çağrıldı.

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir bildiri yayınlamış; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bildiri hakkında soruşturma başlatmıştı.

 

TSK’deki cübbeli general ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin başlatılan soruşturmada, sabah saat 06:00 sıralarında gözaltılar yapıldı.

 

Emekli Amiral Cem Gürdeniz sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gürdeniz'in gözaltı haberini eşi sosyal medyadan duyurdu.


İmzacılardan Turgay Erdağ, Ali Sadi Ünsal, Can Erenoğlu, Alaettin Sevim, Ergun Mengi, Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek’in gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Avukat Celal Ülgen, gözaltına alınan emekli amirallerin Ankara'ya gönderildiklerini duyurdu.

 

Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrılırken, emekli amirallerin evlerinde arama başlatıldığı belirtildi.İlgili konular

boğaziçi

Boğaziçi eylemlerinin 100 günü

3 gün önce

Dışarıdan rektör atanan Boğaziçi Üniversitesinde başlatılan eylemler 100. gününü doldurdu. Gözaltı, tutuklamalara rağmen öğrenciler ve akademisyenlerin kayyum rektör Melih Bulu’ya yönelik eylemleri sürüyor....Devamını oku
semihçetin

Emekli amiral Çetin: Bildiride değiştirilen 2 bölüm var

6 gün önce

104 amiralin hazırladığı Montrö açıklamasına imza atmayan emekli Amiral Semih Çetin, metnin tarih ve başlangıç kesiminin değiştirildiğini söyledi....Devamını oku