Yazarlar

Müflis tüccar eski defterleri açarmış

1 yıl önce

vefa meriç

1934 yılında Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye dönüştürülen ve o gün bugündür müze olarak hizmet veren Ayasofya, Danıştay’ın kararı ile yeniden camiye dönüştürülüyor.

1453’te Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesi ile fethin sembolü olarak kiliseden camiye çevrilmişti.

 

KİLİSEDEN CAMİYE, CAMİDEN MÜZEYE, MÜZEDEN CAMİYE

 

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihî yarımadasında eski şehir merkezine bazilika planlı bir patrik katedrali olarak inşa ettirilen Ayasofya’nın neredeyse 1.500 sene sonra bu defa cami olarak kullanılmasına karar verildi.

 

Milli Görüş çizgisinden gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya kozunu iktidara geldiği 3 Kasım 2002’den beri bazen tansiyonu yükseltmek bazen de düşürmek için elinde tutuyordu.

 

Daha geçen sene Mahalli İdareler Seçimi öncesinde “Ayasofya ibadete açılsın” sloganlarına sinirlenmiş, “Hemen yanı başında Sultanahmet Camii’ni dolduramıyorsun, ‘Ayasofya açılsın’ diyorsun. Bunlar oyun. Bu tuzaklara düşmeyelim.” ifadelerini kullanmıştı.

 

Hatta bir televizyon programında “Bizim de dünyanın farklı ülkelerinde binlerce camimiz var. Ayasofya’ya cami yapınca onları tehlikeye atmış olmaz mıyız?” sorusunu yöneltmişti.

 

DANIŞTAY’IN KARARI ZATEN BELLİYDİ

 

Hâl böyle iken ne oldu da 10 Temmuz’da Danıştay, 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

 

Danıştay’ın kararının rengi günler öncesinden belli olmuştu. AKP’ye yakın gazeteler Ayasofya’nın camiye çevrileceğini çoktan ilan etmişti.

 

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak karar açıklanacağı günün sabahında Twitter hesabında, “Gençler! Ayasofya bugün ya da yarın ibadete açılacak” mesajını paylaşmıştı.

 

Mayıs ayında küçük bir haberde Ayasofya için cami halısı sipariş edildiği belirtilse de o gün AKP’li isimler bile bu habere gülüp geçmişti.

 

Erdoğan’ın elindeki kozu bu defa kullanmak istemesinin yegane sebebi Koronavirüs salgını ve ekonomik krizin yol açtığı moral bozukluğunu bertaraf etmek.

 

İşsiz sayısındaki artışı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hileleri ile halının altına süpürmeyi başarsa da sokaktaki insan bu verilere itimat etmiyor. Yandaş gazetelerin müjdeli başlıkları da karın doyurmuyor. Kriz şartları ağırlaştıkça AKP oy kaybetmeye devam edecek.

 

ERDOĞAN İÇİN OY KAZANDIRAN BİR HAMLE

 

Dolayısı ile ilke ve tutarlılık gibi bir derdi kalmamış bir siyasetçi olarak Erdoğan’a kendi tabanını derleyip toparlamasına vesile olacak bir iksir lazımdı.

 

Müttefiği Devlet Bahçeli pası iki hafta önce atmıştı. Hazır sosyal medyanın üzerine “yasak” gölgesi düşmüşken muhalefeti felç edecek bir hamle yapmaya karar verdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 24 Haziran 2018’de Erdoğan’a karşı cumhurbaşkanı adayı olarak seçtiği Muharrem İnce’nin, “Davet gelirse Ayasofya’da ilk namaza icabet ederim.” mesajı vermesi de gösteriyor ki Erdoğan, bu hamleyi ince eleyip sık dokumuş.

 

EN KESKİN RAKİBİ İNCE BİLE ALKIŞLIYOR ERDOĞAN'I 

 

Bu saatten sonra krizi ne kadar unutturur bilinmez, ammavelâkin erken seçim ufukta göründü. Erdoğan, Ayasofya rüzgârı ile yelkenlerini şişirecek.

 

Milliyetçi ve muhafazakâr oyları tekrar AKP-Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ittifakında toplama hesabının sandıkta ne kadar tutacağına da halk karar verecek.

 

Bütün bunlar müflis tüccarın eski defterleri karıştırdığı gerçeğini değiştirmez...İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

2 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü

2 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi....Devamını oku