Dünya

Muhammed bin Selman, ambargo sonrası Katar'da

1 ay önce

Selman

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Erdoğan'dan sonra, Katar'ın başkenti Doha'yı ziyaret etti.

Bin Selman, Uluslararası Doha Havalimanı'nda, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani tarafından karşılandı.

 

Söz konusu adım, 2017'de Riyad öncülüğünde Doha'ya uygulanan ambargonun kaldırılmasının ardından Suudi Arabistan'dan bu ülkeye yapılan en üst seviyeli ilk ziyaret oldu.

 

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" iddiasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

 

Katar, söz konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

 

Körfez krizi, bu yıl 5 Ocak'ta Suudi Arabistan'ın El-Ula kentinde gerçekleştirilen 41. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde imzalanan Ula Bildirisi ile çözüme kavuşmuştu.

 

Katar ve Suudi Arabistanlı şirketler arasında  iş birliği anlaşması 

 

Bu arada Katarlı ve Suudi Arabistanlı şirketler enerji, gayrimenkul ve turizm sektörlerinde 6 iş birliği anlaşması imzaladı.

 

Katar resmi ajansı QNA'nın haberine göre, Katar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada, başkent Doha'da Katar-Suudi Arabistan İş Forumu'nun iki ülke arasındaki ekonomik entegrasyonu sağlamanın yollarının ele alındığı bir toplantı düzenlediği belirtildi.

 

Toplantıdan sonra iki ülkenin şirketlerinin enerji, gayrimenkul ve turizm sektörlerinde 6 iş birliği anlaşması imzaladığı belirtilen açıklamada, anlaşmaların mali tutarına dair bilgi verilmedi.İlgili konular

şentop

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, beraberindeki parlamento heyetiyle Katar'da

1 gün önce

Katar'da bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, başta güvenlikle ilgili tedbirler olmak üzere Türkiye'nin her konuda Katar'a destek verdiğini ifade etti....Devamını oku
katar

Katar Dışişleri Bakanı Türkiye'de

1 hafta önce

Dışişleri Bakanlığı'ndan, "Katar Devleti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, 13-14 Ocak tarihlerinde Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmektedir" denildi....Devamını oku