İnsan Hakları

Mültecilerin Meriç’e atılmasıyla ilgili soruşturma

6 gün önce

Mülteci

Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, 45 mültecinin askerler tarafından Meriç Nehri’ne atılması iddialarına ilişkin re’sen soruşturma başlattı.

Edirne Valiliği'nin mültecilerle görüşme talebi üzerine Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi'nden iki avukat ve İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) bir avukat, nehre atılan iki mülteci ile oğlu kayıp bir baba ile birlikte 10 Eylül'de Edirne’ye gitti.

 

İKİ SIĞINMACININ İFADESİ ALINDI

 

ÖHD İstanbul Şubesi üyesi Vedat Çağırtekin, kente gittiklerini ancak açılan soruşturma nedeniyle valilik görüşmesini ertelediklerini ifade etti. Çağırtekin, soruşturma kapsamında suç duyurusunda bulunan iki mültecinin ifade verdiğini söyledi.

 

YER TESPİTİ YAPILACAK

 

İfadelerin alınması ardından yer tespiti için Meriç’teki sınıra gittiklerini belirten Çağırtekin, müvekkillerinin ifadelerinin uzun sürmesi nedeniyle yer tespiti için gittiklerinde havanın karardığını ve yer tespitinin yapılamadığını söyledi. Çağırtekin, yer tespiti yapmak için 13 Eylül’de tekrar Edirne’ye gideceklerini aktardı.

 

ARAMA ÇALIŞMASI

 

Açılan soruşturma kapsamında cenazelerin bulunması için valiliğin nehirde arama yapılması için talimat vermesi gerektiğini belirten Çağırtekin, ÖHD olarak arama çalışmalarının başlatılması için ayrıca valiliğe talepte bulunacaklarını belirtti.İlgili konular

kılıcdaroglu

Kılıçdaroğlu: En geç 2 yıl içinde, mülteci sorununu çözmekte kararlıyım

3 hafta önce

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dış politikayı barış üzerine inşa etmek zorundasınız, kavga üzerine değil. Allah nasip eder, sizler de destek verirseniz; mülteci sorununu çözmeye kararlıyım. En geç 2 yıl içinde, mülteci sorununu çözmekte kararlıyım" açıklamasını yaptı....Devamını oku