Kültür-Sanat

Müzisyenler için “#sahnesokakta” kampanyası başladı

2 hafta önce

Müzisyen

Nazım Hikmet Kültür Merkezi, yaklaşık 1.5 senedir işini ve gelirini kaybeden müzisyenler için, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır” diyerek çağrıda bulundu.

Bu çağrı karşılıksız kalmadı. Salgın sürecinde işsiz kalan şarkıcı Gülcan Altan, Caddebostan Sahili’ne inerek “Boyun Eğme” şarkısını söyledi.

 

Salgın sürecinden en çok etkilenenlerin başında hiç kuşkusuz müzisyenler geliyor. Yaklaşık 1.5 yıldır işlerini ve gelirlerini kaybeden müzisyenler, devletten destek alamamaktan dert yanıyor. Nazım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) İstanbul şubesi ise oldukça zor günler geçiren müzisyenlere destek olmak amacıyla sosyal medyadan “#sahnesokakta” etiketiyle kampanya başlattı.

 

NHKM, müzisyenleri sokakta müzik yapmaya davet etti. Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır. Sanat emekçileri bir yılı aşkın bir süredir işsiz. Açlık sanat emekçilerinin son derece gerçek bir problemidir artık. Tüm sanat emekçisi dostlarımızı kol kola girmeye ve sokakları sahneye dönüştürmeye davet ediyoruz” denildi.

 

Bunun üzerine salgın sürecinde işini kaybedenlerden biri olan şarkıcı Gülcan Altan İstanbul’da Caddebostan Sahili'nde “Boyun Eğme” isimli şarkısını söyledi. Çevredeki vatandaşlar da alkışlayarak ve eşlik ederek Altan'a destek oldu.

 

Şarkının ardından çevredekilere kısa bir açıklama yapan Altan, “İşsiz bırakılmış bir müzisyenim. Sahnemizi pandemi nedeniyle, bahanesiyle bizden aldılar. Ben seyircime sahip çıkmak için buraya geldim. Çünkü siz olmazsanız biz olmayız; biz olmazsak sanat olmaz. Bütün sanat emekçilerini, ‘sahne sokakta' diyerek sokaklara çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

O anların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan Altan, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır demiştik. Sanat emekçileri bir yılı aşkın bir süredir işsiz! Asla sessiz kalmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. Şimdi kol kola girme ve sokakları sahneye dönüştürme zamanı” notunu düştü.İlgili konular

merkel

Merkel'den uyarı: Salgın henüz bitmedi

15 saat önce

Yaklaşık 4 milyon vakanın bulunduğu Almanya'da Başbakan Merkel, 'salgın henüz bitmedi' uyarısı yaptı....Devamını oku
karamollaoğlu

Karamollaoğlu: Tükenmişliği gidermenin yolu kurulacak seçim sandıkları

3 hafta önce

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “kutuplaşmaya değil, kucaklaşmaya ihtiyaç olduğunu” belirterek, tükenmişliğin seçim sandıkları ile giderilebileceğini vurguladı....Devamını oku