Politika

NATO Liderler Zirvesi'nde Erdoğan'a "Joe Biden" şoku

11 ay önce

Erdoğan

24 Mart'ta başta NATO liderler zirvesi olmak üzere Avrupa'da üç önemli toplantıya katılacak olan ABD Başkanı Joe Biden'ın NATO Liderler Zirvesi kapsamında Erdoğan'la görüşmesi ise beklenmiyor.

Avrupa Birliği Konseyi, NATO Olağanüstü Liderler zirvesi ve G7 liderleri ile toplantılar gerçekleştirecek olan ABD Başkanı Joe Biden'ın ana gündem maddesi Rusya'nın, Ukrayna'yı işgali ve bu konuda yeni atılacak adımların olacağı bildirildi.

 

Habertürk'ten Ali Çınar'ın haberine göre, Biden'ın 24 Mart'ta gerçekleşecek NATO liderler zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmesi beklenmiyor.

 

Biden ve Erdoğan'ın bu hafta gerçekleşecek NATO Liderler Zirvesinde, bir araya gelmesi beklenmezken haberde yüz yüze bir görüşmenin 29-30 Haziran'da İspanya'da NATO 2022 Liderler Zirvesinde gerçekleşmesinin mümkün olduğu belirtildi.

 

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün yaptığı açıklamalarda, Başkan Biden'ın Ukrayna'ya gitme konusunda bir planı olmadığını açıkladı.

 

Psaki, "Avrupa gezisinin detayları bugün daha sonra açıklanacak. Gezi, Ukrayna halkını desteklemek ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgaline karşı dünyayı bir araya getirmeye devam etmeye odaklanacak. Ancak Ukrayna'ya seyahat etme planı yok" ifadelerini kullandı.

 

Psaki, öte yandan Biden'ın 24 Mart Perşembe günü gerçekleştireceği toplantılar için "Çok uzun bir gün olacak" yorumunu yaparken, "O oradayken amacı, Avrupalı mevkidaşları ile yüz yüze görüşmek ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde çatışmanın bu noktasında nerede olduğumuzu konuşmak, değerlendirmek. Bugüne kadar Avrupalı müttefiklerimiz ile inanılmaz derecede uyumluyuz. Bu tesadüfen olmaz. Başkan, yüz yüze diplomasiye çok inanıyor. Yani tam olarak bunu yapmak için bir fırsat" dedi.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

11 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü

11 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi....Devamını oku