Dünya

NATO'dan flaş Oruç Reis açıklaması

1 ay önce

nato

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya Limanı'na dönmesinin Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşmesine yardımcı olacağını, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ayrıştırma usulleri konusunda ilerleme sağlayacağını belirtti.

Jens Stoltenberg, 1-2 Aralık'ta yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı yaptı. Türkiye ile Yunanistan arasında NATO'da kurulan ayrıştırma usulleri mekanizması hakkında bir soruyu cevaplayan Stoltenberg, Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili endişelerinin sürdüğünü, bu nedenle çatışmayı önleme ve gerilimi düşürmeye yönelik çalışmalar başlattıklarını belirtti. Oruç Reis araştırma gemisinin Antalya Limanı'na döndüğünü öğrendiğini belirten Stoltenberg, "Bu, gerginliği düşürmeye yardımcı olacaktır ve ayrıştırma konusunda da ilerleme sağlanmasını kolaylaştıracaktır." ifadesini kullandı.

 

Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan arasında kurulan mekanizmayla olayları ve kazaları önleyecek bir iletişim hattının kurulduğunu, iki ülkenin milli bayramlarında bazı tatbikatları kaldırdıklarını belirterek, devamla şunları söyledi:

 

"Bu mekanizmayı nasıl güçlendireceğimizi ve olaylarla kazaların oluşma riskini düşürmeye yönelik öneriler sundum. Hem Türkiye hem Yunanistan'ın kabul edeceği yollar bulmalıyız. Bu konu hakkında çalışmaya devam edeceğim çünkü benim için önemli olan müttefikler arasında farklılıklar olduğunda, NATO'nun bunları oturup konuşmak, anlaşmazlıkları ele almak ve doğru yönde olumlu adımlar bulmak için bir platform sunduğunu göstermek.

 

NATO'daki ayrıştırma usulleri Türkiye ile Yunanistan arasındaki esas sorunların ele alınacağı müzakerelerin başlamasına da yol açar. Bu konuda Almanya ve bazı başka ülkeler çalışmalar yürütüyor. NATO, bu müzakerelerin parçası değil ama bu çabaları kuvvetle destekliyor."İlgili konular

erdoğan

Erdoğanı: S-400'e yönelik atacağımız adımlara NATO karışamaz

2 gün önce

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı....Devamını oku
abd

MSB'dan ABD yaptırımına sert tepki: İttifakın tüm değerlerini sarsmıştır

1 ay önce

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), ABD'nin yaptırım kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Müttefiklerimizden, ülkemizin ve milletimizin güvenlik ihtiyaçlarını görmelerini, anlamalarını beklemek hakkımızdır." dedi....Devamını oku