Dünya

NATO'dan Rusya'ya uyarı: Ukrayna konusunda hata yaparsa bedeli ağır olur

1 hafta önce

nato

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya şayet Ukrayna konusunda hata yaparsa, bunun bedeli ağır olacak." diye konuştu.

Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırında yığınak yapmasından sonra ortaya çıkan gergin durum ve Avrupa'nın güvenliği gibi konuları görüşmek üzere 2019'dan bu yana ilk kez toplanan NATO-Rusya Konseyi'nin ardından önemli açıklamalar yaptı.

 

NATO Genel Sekreterinin konuşmasından bazı satır başları şöyle:

 

"Rusya'yı uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye, Ukrayna'nın doğusundaki askeri varlığını azaltmaya ve tansiyonu düşürmeye çağırıyoruz.

 

Rusya, Ukrayna'ya askeri müdahalede bulundu. Ukrayna topraklarını işgal etti, Kırım'ı cebren ilhak edip bölgede ayrılıkçıları destekledi. Bu yüzden de Ukrayna'nın meşru müdafaa hakkı var. Tansiyonu düşürmesi gereken taraf, Rusya.

 

Bugünkü toplantının odağında Ukrayna vardı. Ancak Rusya'nın farklı ülkelere askeri müdahaleleri ve Avrupa'ya yönelik saldırıları var.

 

Rusya ile masaya her zaman oturmaya ve somut önerileri konuşmaya hazırız."İlgili konular

rusya

İngiltere Başbakanı Johnson: Rusya Ukrayna'ya "yıldırım harbi" planlıyor

16 saat önce

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istihbarat bilgilerinin Rusya'nın Ukrayna'nın başkenti Kiev'e yönelik bir "yıldırım harbi" planladığını gösterdiğini ileri sürdü....Devamını oku
F-16

ABD F-16 vermezse Türkiye Çin veya Güney Kore’ye yönelebilir

1 gün önce

Rusya’dan S-400 satın alma kararı sonrası ABD’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Ankara’nın F-16 talebi de hala ABD’den yanıt bekliyor....Devamını oku