Dünya

Nazarbayev'in yeğeni de görevden alındı

4 ay önce

Nazarbayev

Kazakistan'da akaryakıt zammıyla başlayan protestoların ardından, ilk cumhurbaşkanı Nazarbeyev'in, ülkenin petrol ve doğal gaz şirketlerinde görev yapan damatları istifa etmişti.

Şimdi de yeğeni Samat Abiş Ulusal Güvenlik Komitesindeki görevinden alındı.

 

Kazakistan'da gaz fiyatlarına yapılan zammın ardından başlayan protestolar, şiddet olaylarına dönmüştü. Sokaklarda silah dağıtıldığına dair görüntüler basına yansırken, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yaşananları terör saldırısı ve dış müdahale olarak nitelendirerek Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne üye ülkelerden asker istemişti.

 

Kazakistan’da kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in damatları olarak bilinen Kayrat Şaripbayev ile Dimaş Dosanov, 14 Ocak itibarıyla ulusal doğal gaz ve petrol şirketlerindeki başkanlık görevlerinden istifa etmişti.

 

Bu defa Nazarbayev’in yeğeni Samat Abiş’in Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Birinci Yardımcılığı görevinden alındığı bildirildi.

 

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kararıyla Abiş’in ülkenin Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Birinci Yardımcılığı görevinden alındığı belirtildi.

 

Daha önce eski Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Karim Masimov ve yardımcılarının vatana ihanet suçu işledikleri şüphesiyle gözaltına alındıkları ancak Abiş’in görevine devam ettiği ifade edilmişti.

 

Nursultan Nazarbayev’in damadı Timur Kulibayev’in da Ulusal Girişimciler Odası Atameken’in Başkanlığı görevinden istifa ettiği açıklandı.İlgili konular

çavuşoğlu

Bakan Çavuşoğlu, ikinci kez Koronavirüs'e yakalandı

2 ay önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyarette bulunmak üzere gittiği Kazakistan'da yaptırdığı Covid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi....Devamını oku
kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi ile görüştü

4 ay önce

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile bir araya geldi....Devamını oku