Spor

NBA açıklama yayınladı, Çin daha çok öfkelendi! 

2 yıl önce

NBA açıklama yayınladı, Çin daha çok öfkelendi! 


NBA takımı Houston Rockets ile Çin arasında bir tweet sonrası esen soğuk rüzgarlar NBA'in yaptığı açıklama sonrası kasırgaya dönüştü. Greg Popovich, 'Bunları söylemek kolay değildi' diyerek Adam Silver'a destek verdi. 
 
NBA ile Çin arasındaki 'tweet' gerilimi her geçen gün daha da artıyor.
 
Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey'nin birkaç gün önce Hong Kong’taki göstericileri destekleyen ‘Özgürlük için savaş. Hong Kong’un yanında ol’ yazılı mesajı paylaşması NBA gelir pastasında önemli bir yeri bulunan Çin'i çok kızdırmıştı.
 
Daryl Morey tweet’ini hızlıca silip, “Niyetim Rockets taraftarları ve Çin’deki dostlarımı gücendirmek değildi. Karmaşık bir konuda sadece bir yoruma dayanan bir görüş seslendirdim. Tweet’i attığımdan beri farklı bakış açılarını duyma ve değerlendirme şansım oldu” şeklinde bir özür yayınlasa da Çinli yetkililerin tepkisi azalmamış Li Ning ve Shanghai Pudong Development Bank Card gibi şirketler Houston Rockets ile yaptıkları sponsorluk anlaşmasını sonlandırmıştı.
 
Ayrıca NBA’in Çin’deki yayın hakları için 1,5 milyarlık anlaşmaya imza atan Tencent Holdings, Rockets karşılaşmalarını yayımlamayacaklarını açıklamıştı.
 
Bu gelişmelerin ardından NBA Komisyoneri Adam Silver bir açıklama yayınladı: “Değerler üzerine kurulan organizasyon olarak şuna açıklık getirmek isterim. Daryl Morey'nin ifade özgürlüğünü destekliyoruz."
 
"Eşitlik, saygı ve ifade özgürlüğü uzun zamandır NBA'i ifade eden kavramlar. Ve bu böyle olmaya devam edecek. Global hizmet veren bir Lig olarak bunlar oyuna verdiğimiz en büyük katkılar. Dünyanın 4 bir yanındaki insanların farklı konularda farklı bakış açıları olması kaçınılmaz. Ancak NBA kendisini; oyuncular, çalışanlar ve takım sahiplerinin bu gibi konularda ne söylediğini düzenleyecek bir konuma sokmayacak. NBA için ifade özgürlüğü paradan daha büyük motivasyon."
 
Bu açıklamalar Çin'de daha da büyük bir öfkeye neden oldu. Silver'ın sözlerinin ardından tepkiler Houston Rockets'tan tüm NBA yönetimine çevrildi.
 
NBA maçlarını yayınlayan Çin devlet kanalı CCTV, NBa takımlarının bugünlerde oynanan hazırlık maçlarını da yayımlamama kararı aldı. Daha önce Rockets maçlarını yayımlamayacağını açıklayan Tencent de hazırlık karşılaşma yayınlarını askıya aldı. Bu tavrın normal sezona yansıyıp yansımadığını zaman gösterecek.

 İlgili konular

çin

Türkiye'den Çin'e düşen uçak için taziye mesajı

3 ay önce

Dışişleri Bakanlığı, bugün Çin'de meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayınladı....Devamını oku
Çin

Çin: Rusya’nın niyeti işgal değil

4 ay önce

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çunying, günlük basın toplantısında, “Rus işgali” ifadesini kullanan gazetecilere sert çıktı....Devamını oku