Sağlık

Obezite hastaları aşı olmalı mı?

1 hafta önce

Obezite

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, kilolu bireylerin neredeyse 65 yaş üstü bireyler kadar riskli durumda odluklarını belirtti.

Şener, 12 yaş üstü obez ya da aşırı kilolu bireylerin mutlaka aşı yaptırması gerektiğini vurguladı.

 

Koronavirüs salgınında vaka sayısının artmaya devam ettiğini belirten Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Kovid-19 teşhisiyle hastaneye yatan bu yaş grubundakilerin önemli bölümünün aşırı kilolu veya obez sınırında olan gençler olduğuna dikkati çekti.

 

Bu yaş grubunda obezitenin risk faktörü olmasının kendileri için sürpriz olmadığını anlatan Şener, şunları söyledi:

 

"Bu kişilerin, aktif diyabetleri, şeker hastalığı olmasa bile buna eğilimleri oluyor. Bu hasta grubundaki kişilerde sadece Kovid-19'a değil tüm enfeksiyonlara meyil var. Obezlerde kilodan kaynaklı ortaya çıkan solunum sıkıntısının daha ağır olması ya da solunum sıkıntısının hızlı ilerlemesi, aniden kötüleşmesi söz konusu. Bu nedenle ekstra dikkatli olmaları gerekir."

 

Obezlerin kesinlikle aşılanması gerektiğini belirten Şener,

 

"Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi ve Sağlık Bakanlığının veri tabanına baktığımız zaman kilolu bireyler, neredeyse 65 yaş üstü bireyler kadar riskli durumdalar. Yoğun bakıma yatış oranı yüksek. Dolayısıyla 12 yaş üstü obez ya da aşırı kilolu bireylerin mutlaka aşı yaptırması gerekiyor. Kovid-19 salgını sürecinde önümüz kış dönemi olduğu için obezlerin özel olarak aşılanması gerekiyor." diye konuştu.

 

Sağlık Bakanlığının 12 yaş üstü tüm bireylere aşı tanımı yaptığını hatırlatan Şener, aşılanan kişilerin de maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.İlgili konular

koca

Türkiye'de günlük Koronavirüs! 198 kişi daha can verdi

4 saat önce

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün 198 kişinin Koronavirüs nedeniyle vefat ettiğini açıkladı. ...Devamını oku
koronavirüs yoğunbakım

Koronavirüs aşısı yaptırmayana kötü haber: 16 ayda bir tekrarlıyor

1 gün önce

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, aşı olmayan kişilerin ortalama olarak her 16 ayda bir yeniden koronavirüse yakalanabileceğini ortaya koydu....Devamını oku