Ekonomi

Ödenek mi bitti? İŞKUR'un iş gücü destek programları askıya alındı

11 ay önce

İŞKUR

İstihdamı artırmak ve işsizlerin mesleki deneyim kazanmaları için İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kursları durduruldu.

Yaklaşık 8 yıldır yoğun bir şekilde uygulanan destek programları, 4 Ekim’den itibaren tüm Türkiye’de artık yapılmayacak.

 

Yıllık en az 150 bin kişinin istihdam edilmesine aracılık eden programların suiistimal edildiği ve bunun durdurulduğu belirtilirken, performansa dayalı yeni bir düzenleme üzerinde çalışıldığı aktarılırken, yeni yıl itibari ile ücret ve sürelerde güncellemenin de beklendiği programların durdurulmasının bir başka sebebinin ise ayrılan bütçenin bitmesi olduğu konuşuluyor.

 

Sektörlerden ise programların bitmesine tepki

 

Yatırıma ve istihdama bu kadar ihtiyaç duyulan bir dönemde programların resmi bir açıklama yapılmadan askıya alınmasına tepki gösteren sektör temsilcileri, bunun işsizliğe yol açmakla birlikte yatırımları da baltalayacağını dile getiriyor.

 

İŞKUR sitesinde yer alan bilgilere göre bu yılın ocak-eylül döneminde her iki programa 381 bin kişi katıldı.

 

Ödenek mi bitti?

 

Dünya gazetesinin haberinde programın bitmesinin arka planında ödeneklerin yetersiz kaldığı iddiasının da yer aldığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

 

"Sektör temsilcilerinden aldığımız bilgiye göre arka planda ise başka bir durum daha söz konusu. Kısa çalışma ödeneği ile birlikte işsizlik fonundan çok fazla tutarda ödemeler yapıldı. Sadece emekli personellere değil emekli aylığı ölüm, dul ve yetim aylığı alan SGK’lıların da ödemesi ciddi oranda yükseldi. Böyle olunca da işsizlik fonundaki bütçe ciddi anlamda kullanıldı.

 

Hatta ek bütçe de talep edildi. Bu ek bütçenin de tamamlandığı konuşuluyor. Halihazırda kalan bütçe ile sadece yılsonuna kadar olan programların ödenekleri tamamlanması, yeni yıl itibariyle de daha uzun düzenlenecek programlar ve istihdam taahhütleri ile daha uygulanabilir proje yönetiminin yapılacağı belirtiliyor. Peki, bu durum her sene tekrar eden bir uygulama mı?

 

(Rasyotek İstihdam Projeleri Grup Müdürü) Samed Sualan, bazı yıllar bazı İŞKUR’larda bütçe yetersizliği ile karşılaşıldığını ancak bu yıl hem çok erken başladığını hem de tüm Türkiye genelinde tüm yeni programların kabulünün durdurulmasının ilk kez karşılaştıkları bir durum olduğunu anlattı."İlgili konular

CEZA

Emniyetten 173 bin 500 TL ceza 

7 ay önce

İstanbul genelinde gerçekleştirilen 'Yeditepe Huzur' uygulamasında toplamda 173 bin 500 Türk Lirası trafik cezası kesildi....Devamını oku