Gündem

Öğrenciler ve öğretmenler uzaktan eğitimi olumsuz algılamakta

1 hafta önce

uzaktan eğitim

Koronavirüs pandemisi sürecinde uzaktan eğitim ve canlı ders uygulamalarıyla ilgili bir rapor hazırlayan Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube, öğrencilerin ve öğretmenlerin uzaktan eğitim ve canlı dersleri olumsuz algıladığını belirtti.

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, uzaktan eğitim sürecinin öğrenciler, öğretmenler ve veliler açısından ciddi problemler yarattığına dikkat çekerken, çalışma kapsamında 109 öğrenci, 131 öğretmen ve 135 veli olmak üzere toplam 375 kişiyle görüşüldüğünü aktardı.

 

Çetin, “Öğrenciler ve öğretmenler uzaktan eğitim ve canlı dersleri olumsuz algılamaktayken, veliler orta düzeyde olumlu algılamakta. Öğrenciler, uzaktan eğitim sürecini ve canlı dersleri, beklenen etkileri ve işlevleri açısından öğretmenlere ve velilere göre daha çok olumsuz algılamakta.” dedi.

 

Öğretmenler, MEB tarafından kendilerinin ve öğrencilerin yeterince desteklenmediği görüşünde.

 

Öğretmenlerin çoğunluğu uzaktan eğitim sürecine ilişkin alınan kararlar ve kararların sık değiştirildiğine dikkat çekerken gösterdikleri çabalara rağmen yeteri kadar etkili olamadıklarından yakınıyor. Görüşülen öğrenciler ise EBA TV ve Zoom için gerekli olan internet erişimi ve cihaz eksikliği yaşadıklarını söylüyor. Öğrenciler, uzaktan eğitim sürecindeki uygulamaların genel olarak verimsiz, yetersiz ve sıkıcı geçtiği görüşünde. Öğrenciler, “uzaktan eğitim sürecinde yeterince katılım gösteremediklerinden” öğrenmek için zorluk çektiklerini vurguladı.

 

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

 

-Uzaktan eğitimin doğasına uygun seyreltilmiş öğretim programlarına göre bir süreç planlanmalı ve sürdürülmeli.

 

-Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı azaltılarak, yüz yüze eğitim sürecinin başlatılması öncelikli beklentimizdir.

 

-Öğretmenler için kılavuz kitaplar ve öğretim materyalleri hazırlanmalı ve gerektiğinde online eğitimlerle teknoloji kullanımı yönünden desteklenmeli.

 

-Öğrenciler ve öğretmenlere internet için gerekli teknolojik donanım sağlanmalı.İlgili konular

öğretmen

Yükü çeken öğretmene ceza: Öğrencisi derse girmezse maaşından kesilecek

2 hafta önce

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Nisan 2021 tarihli kararı ile öğrencilerin uzaktan veya yüz yüze eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıkladı....Devamını oku
okul

Ankara’da öğretmen ve öğrenciler koronaya yakalandı

2 ay önce

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Ankara’nın Çankaya ilçesinde, köy okulu olarak yüz yüze eğitime başlayan Mehmet Hikmet Ayberk İlkokulu’nda, biri anasınıfı öğretmeni toplam 3 öğretmenin Covid-19’a yakalandığı öğrenildi....Devamını oku