Gündem

Öğrenim kredisi alan 1.2 milyon öğrenci kredi borcunu ödeyemiyor

1 yıl önce

kredi

Her dört gençten birinin ve üniversite mezunu iki gençten birinin işsiz olduğu ülkede, gençler, öğrenim kredisi almaksızın eğitimine devam edemezken, son verilere göre 1.2 milyona yakın öğrenci öğrenim kredisi alırken binlercesi de kredi borcunu ödeyemiyor.

İşsizlik oranı gençlerde yüzde 27’ye ulaşırken, her 4 gençten biri işsiz. 1.2 milyona yakın öğrenci öğrenim kredisi alırken, Üniversitedeki birçok genç de öğrenimine devam edebilmek için aldığı öğrenim kredisini ödeyemiyor.

 

Sonrasında bu kredi borcunu ödeyemeyen binlerce genç var. Taksitler iki defa aksatıldığında vergi daireleri devreye giriyor.

 

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, gençlerin içinde bulundukları durumu Meclis gündemine taşırken, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Kabukcuoğlu, genç işsizliğinin kronikleşen bir sorun haline dönüştüğünü, iş bulmakta zorlanan gençlerin üniversite eğitimini devam ettirmek üzere aldıkları kredileri de zamanında ödeyemediklerine dikkat çekti.

 

Kabukcuoğlu, gecikme zammı ve faiz ile kredi borçlarının katlanarak arttığını vurguladı. Genç işsizlik oranındaki artışa işaret eden Kabukcuoğlu, her 4 gençten birinin işsiz olduğunu bildirdi. Kabukcuoğlu, kredi borcu olan öğrenci sayısı, borcu olan gençlerin yükünü hafifletmek için özel bir çalışma olup olmadığı, verilen burs ve krediler hakkında bilgi istedi.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, yanıtında, salgının etkilerini azaltmak amacıyla alınan önlemler kapsamında öğrenim kredi borçlarının 3 aylık dönemde herhangi bir gecikme zammı, faiz veya Yİ-ÜFE uygulanmadan ertelendiğini bildirdi.İlgili konular

Kredi ve Kart borcu

Kredi ve kart borcu olan kişi sayısı 4.1 milyona ulaştı

4 ay önce

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin verilerine göre, Ocak 2022 sonu itibarıyla bireysel kredi veya kredi kartı borcu devam eden kişi sayısı 4 milyon 130 bin 354 oldu....Devamını oku
İngiltere

İngiltere’den Türkiye'ye yeni rekor kredi

5 ay önce

İngiltere, Ankara-İzmir hızlı tren hattı için 2.3 milyar dolar tutarında altyapı ihracat finansman kredisi vereceği bilgisini paylaştı....Devamını oku