Gündem

OHAL düzenlemesinde süre 3 yıl daha uzadı

1 hafta önce

Ek gözaltı

Muhalefet partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı OHAL yetkilerinin 3 yıl daha uzatılmasını içeren torba yasa teklifi Meclis'te kabul edildi.

Ek gözaltı sürelerinin uzatılmasına ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 yıl uzatılacak.

 

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurul, sabaha kadar kesintisiz 17 saat çalışmalarını sürdürdü. 'Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' Genel Kurul'da görüşülerek kabul edildi.

 

TBMM Genel Kurulu'nda, ek gözaltı sürelerine ilişkin kanun teklifinin, terörle mücadelenin etkin şekilde sürdürülmesi için gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı sürelerinin getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulamasının, 3 yıl daha uzatılmasını öngören maddesi, AK Parti'nin değişiklik önergesiyle revize edilmişti.

 

Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı bulunan veya irtibatlı kişilerin sahibi veya ortağı oldukları şirketlere yönelik yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda TMSF'nin kayyım olarak atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021'den itibaren 3 yıl daha uygulanacak. Kanunla, OHAL’in süresinin dolmasından kaynaklanan terör örgütleriyle mücadele kapsamında; OHAL uygulamasının süresi uzatılıyor. Bu kapsamda; terör örgütleriyle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin görevden uzaklaştırılması, ihracı, rütbelerinin geri alınması, mesleğe ilişkin unvanların kullanılmaması gibi ihtiyaç duyulan birtakım tedbirlere ilişkin düzenlemelerin süresi ihtiyaç doğrultusunda 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 yıl daha uzatılacak. Terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 yıl uzatılacak.

 

ANAYASA'YA AYKIRI

 

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel de düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etti.

 

Düzenlemeyle, iktidarın, "OHAL şartlarını Meclis denetimi olmadan 1 yıl daha sürdürmek istiyorum. İnsanları, istediğim şekilde gözaltına alabilirim, kamudan ihraç edebilirim, kimseye hesap vermem." dediğini savunan Erel, "Bu maddeyle anayasal özgürlüklerin pervasızca kısıtlanması, OHAL rejimine ait bazı uygulamaların devam ettirilmesi kabul edilemez." şeklinde konuştu.İlgili konular

ohal

Sözcü yazarı Toker: OHAL normalleştirilemez

1 hafta önce

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen, OHAL dönemi yetkilerini uzatan yasayı eleştirdi....Devamını oku
Akşener

Akşener'den Erdoğan'a: Tutuklanan tütün üreticilerini serbest bırakın

2 hafta önce

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu....Devamını oku