İnsan Hakları

Öğretmen adaylarının beklentilerini karşılamadı

4 yıl önce

Öğretmen adaylarının beklentilerini karşılamadı


Çoğunluğunu mülakat mağdurlarının oluşturduğu ataması yapılmayan öğretmenlerin mücadelesiyle değiştirilen atama yönetmeliği, öğretmen adaylarının beklentilerini karşılamadı.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 20 bin ek sözleşmeli öğretmen atamasında 2017 KPSS puanının da kullanılmasının önünü açmasının ardından yeni bir tartışma başladı. Temmuz ayında yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında 2017 KPSS’den yüksek puan alan adayların atandığını söyleyen öğretmen adayları, kılavuza 2018 KPSS puanının da eklenmesi durumunda şanslarının azalacağını söyleyerek tepki gösterdi. AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan ek 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına 83 gün kaldı. Atamalara iki buçuk ay kala, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik”te değişiklik yapıldı. Buna göre, ek sözleşmeli öğretmenlik atamasının 2017 KPSS puanıyla yapılmasını talep eden adayların beklentileri “karşılanarak” KPSS’de elde edilen puanın geçerlilik süresinin bir yıl olmasını öngören madde yürürlükten kaldırıldı. Mücadeleleri sonuç veren ve 2017 KPSS puanlarının atamalarda geçerli olmasını sağlayan öğretmen adayları bu kez de başka bir sorunla karşı karşıya kaldı. Atama kılavuzu, ÖSYM’nin 31 Ağustos’ta açıklamayı planlığı KPSS 2018 sonuçlarının ardından yayımlanırsa atamalara hem 2017 hem de 2018’deki KPSS’ye giren adaylar başvurabilecek. Ataması yapılmayan öğretmen sayısının yarım milyona yaklaşmasına karşın az sayıda (20 bin) yapılacak ek atamalara iki sınav sonucuyla da başvurulabilmesi durumunda öğretmen adaylarının atanma şansı azalacak.  


İlgili konular

10 ilde seçim sonuçlarına itiraz

10 ilde seçim sonuçlarına itiraz

3 yıl önce

AKP Osmaniye, Sivas, Rize ve Artvin'de, MHP, Osmaniye, Kırklareli ve Kırşehir'de, CHP Giresun ve Artvin'de, İYİ Parti Kırıkkale ve Manisa'da seçim sonuçlarına itiraz etti....Devamını oku