Gündem

Fındık para etmeyince ağaçları kesti

4 yıl önce

Fındık para etmeyince ağaçları kesti


  DÜZCE Musababa köyünde, Yaşar Özcan isimli vatandaş, fiyatların istenilen düzeyde olmadığı ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) üreticiden fındık almadığı gerekçesiyle 6 dönümlük bahçesindeki fındık ağaçlarını kesti. Düzce'nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındığın fiyatı bu yıl serbest piyasada 11 ile 12 lira arasında değişim gösterdi. Üretici TMO'nun fındık almaması yüzünden zor duruma düştü. Musababa Köyü'nde Yaşar Özcan isimli köylü de, diğer fındık üreticileri ile birlikte kendisine ait 6 dönümlük fındık bahçesindeki fındık ağaçlarını keserek tepkisini dile getirdi.

Düşmüşler Brunson’un derdine…

Fındığın artık para etmediğini söyleyen üretici Yaşar Özcan, devletin köylüyle ilgilenmediğini söyledi, icraatları eleştirdi: "Fındık para yapmıyor. Fındık, kabuğunun tonu 500 lira. Devlet yetkililerine sesleniyoruz. Onlar düşmüş Brunson derdine, Irak derdine, Suriye derdine… köylüyü düşünen yok. Bizim yapacak bir şeyimiz kalmadı. En son keseceğiz, bu dertten de kurtulacağız. Herkesin gözü aydın olsun.” Ülkede tarım ve hayvancılığın durumundan da bahseden dertli üretici ekonomik krizden de şikayet ederek çunları söyledi: “Köylünün hali ortada tarım, hayvancılık yok, fındıkçılık yok. Millet yastık altındaki paraları varsa devlete veriyor. Başka ne verelim? Sırtımızda bir ceket var, onu da verelim. Yerine hiçbir şey dikmeyeceğim. Hiç bir ürün para yapmıyor. Mazot 6.5, benzin 7,5 TL. Nasıl dikelim, ne kazanacağız? Zenginlerin yattaki mazotu 1 lira bizimkisi 6,5 lira. Hepsi iptal dükkanı kapattık. Fındığı sökenin desteklemesi de kaldırılmış. Garibin yüzü hiç gülmüyor. Ama oy alacağız diye yer parası, giyim parası veriyorlar. Diyeceğimiz bir şey kalmadı. Arkadaşlara da sorabilirsiniz. Köylüler hep buralarda.”

Boş dursa daha karlı

Köydeki diğer fındık üreticilerinden Hayri Uysal da "Bu yıl ilk defa MHP milletvekili, Meclis'te fındık üreticisinin isyanını dile getirdi. 3 tane Düzce milletvekiliyle neden üreticinin fındık konusu mecliste masaya yatırılmadı, gündeme getirilmedi? Fındık bahçesinin hali… söktük, attık. Para yapmayan mahsule ırgatlık yapmanın da anlamı yok. Para yapmadıktan sonra fındıkçılık yapmanın bir anlamı kalmadı ki. Maliyet belli, yevmiye 100 TL. Bunun işçiliği, ilacı, filizi, gübresi… nasıl çıkacak bunun altından üretici? Toplam 6 dönüm fındık kestik. Artık altından çıkamıyoruz. Yerine kesinlikle mahsul ekmeyi düşünmüyoruz. Boş dursun, daha karlıyız." diye konuştu. Fındık üreticilerinden bir diğeri Aydın Özdemir ise fındıkla ilgili olarak tüm işçi, harman maliyetlerinin açıklandığına ancak fındık fiyatının açıklanmadığına dikkat çekerek "Harman fiyatlarını bile açıklayan devlet, fındık fiyatlarını neden açıklamıyor? Bizleri İtalyan şirketine neden mahkum ediyor? Devlet büyüklerimizden cevap bekliyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından üreticiler bahçedeki ağaçları kesim motorları ile keserek tepkilerini dile getirdiler.  


İlgili konular

no war

24 Şubat gün özeti

9 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
zam

KKTC’de daha önce 6 TL'den satılan simit, 10 TL oldu

11 ay önce

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), simit de zamlanarak 10 TL’den satılmaya başlandı. Simit daha önce KKTC'de 6 TL'den satılıyordu....Devamını oku