Yaşam

Ölü olarak gösterildiler; yaşadıklarını ispat edemiyorlar

4 ay önce

Nuran Küçük

Elazığ'da yaşayan Nuran Küçük (65), kendisinin ve oğlu Hasan Küçük'ün (35) ölü olarak gösterildiğini, vefat eden kocasından kalan maaşını almaya gittiği bankada öğrendi.

Ölen kocasının büyük dedesinden kalan mirastan hak sahibi olmamaları için ölü gösterildiklerini öne süren Nuran Küçük, "Kartı taktığımda para gözükmedi. İçeriye geçtim, sıra aldım. Sonra bu başıma geldi. Beyim öldüğünden beri ben buradayım. Ne yapacağımı bilmiyorum, ben paramı istiyorum. Nüfusta ölü olarak görünüyoruz" dedi.

 

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan Nuran Küçük, eşinin ölümünün ardından oğlu Hasan ile 2007 yılında memleketi Elazığ'a döndü.

 

Durumu iyi olmayan aile için Hicret Mahallesi Muhtarı Murat Gülbasan ve hayırseverler tarafından derme çatma bir ev yapıldı.

 

Bir süre önce kocasından kalan maaşı çekmeye giden Küçük, kartta bakiye olmadığını görünce durumu banka personeline sordu.

 

Banka personeli Küçük'e, 'Nüfusa gideceksiniz, sizi ölü göstermişler' dedi. Duydukları karşısında şoke olan Nuran Küçük, bilgi almak için Nüfus Müdürlüğü’ne gitti. Nüfus Müdürlüğü'nde yapılan kontrolde kendisinin 2016 yılında, oğlunun ise 2013 yılından beri ölü olarak gözüktüğünü öğrendi. Aile durumu muhtara bildirdi. Araştırma yapan muhtar Murat Gülbasan, Nuran Küçük'ün eşinin dedesinden miras kaldığını, ailenin mirastan hak sahibi olmamaları için kendilerinin ölü gösterilmiş olabileceğini söyledi. Olay mahkemeye taşınırken, ölü olarak gözüktükleri için tedavi olamayan anne ve oğlu, hayatta olduklarını dile getirerek yetkililerden yardım bekliyor.

 

“Bana yardım edin”


Nuran Küçük, bankaya gittiğinde maaşını alamadığını belirterek, "Kartımla dışarıdan alıyordum. Kartı taktığımda para gözükmedi. İçeriye geçtim, sıra aldım. Sonra bu başıma geldi. Allah razı olsun muhtarımız bana burayı yaptı. Beyim öldüğünden beri ben buradayım. Bana yardım edin. Ne yapacağımı bilmiyorum, ben paramı istiyorum. Onlar varlıklı, ben malı istemiyorum, ben paramı istiyorum. Kimsem yok, annem öldü. Beni ölü gösterdiler" dedi.

 

“Beni 2013'te, annemi 2016 yılında öldü göstermişler”


Nuran Küçük'ün oğlu Hasan Küçük ise, "Tarsus'tan çıktığımızda hiçbir şeyimiz yoktu. Aksaray Mahallesi'nde dışarıda bile yattık. Biz 20 yıldan beri onları bırakmış bulunuyoruz, onlar bizi bırakmadı. Bizim şu an maaşımız kesildi. Bankaya gittik, bankacı dedi ki, 'nüfusa gideceksiniz, sizi ölü gösteriyorlar.' Beni 2013'te, annemi 2016 yılında öldü göstermişler. Bizim halimiz ortada, bizimle uğraşmasınlar. Ben sakatım. Boynum şişti, hastaneye gidecektim gidemiyorum. Benim yüzde 73 raporum vardı, obeziteden hastaneye yatacaktım. Ne olacak şimdi? Ben nasıl hastaneye gideceğim? Annemden başka kimsem yok. Biz yaşıyoruz" diye konuştu.

 

Küçük ailesi, Elazığ Nüfus İl Müdürlüğü'nden aldıkları nüfus kayıt örneğinde, kendilerinin Emine Ç. tarafından ölü gösterildiklerini öğrendi. Nuran Küçük, Emine Ç.’yi tanımadıklarını, mirastan mahrum bırakmak için kendilerine ölü gösterildiğini öne sürdü.İlgili konular

zam

MHP'li Sancaklı: Erdoğan ile görüştüm; asgari ücrete ve emekliye zam olacak

3 ay önce

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, partisinin istişare toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü; asgari ücrete ve emekli aylıklarına temmuz ayında zam yapılacağını müjdeledi....Devamını oku
erbakan

Fatih Erbakan: İşçi, memur, emekli maaşlarına yüzde yüz zam yapacağız

3 ay önce

Yeniden Refah Partisi, İstanbul 2’nci Olağan Kongresi’ni yaptı. Kongrede tek aday olan partinin İstanbul İl Başkanı Hüseyin Terzi yeniden seçildi....Devamını oku