Son Dakika

Ölüm orucundaki Mustafa Koçak artık yürüyemiyor

2 yıl önce

koçak22

İşkence altında alınan daha sonra geri çekilen ifadelerle müebbet hapse çarptırılan Mustafa Koçak’ın ölüm orucu sürüyor. Koçak yatağa bağımlı hale geldi.

 

İstanbul Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 31 Mart 2015’te makam odasında öldürülmesine ilişkin yargılanan Mustafa Koçak, geçtiğimiz yıl ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.Koçak, söz konusu ceza sonrası; adil ve bağımsız mahkemelerde yargılanma ve işkencecilerin yargılanması talebiyle açlık grevine başlamıştı. Eylemini 93’üncü gününde ölüm orucuna çeviren Koçak’a eyleminin 255’inci günündeyken zorla müdahale edildi. 12 Mart’ta Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne götürülen Koçak, eylemine burada devam ediyor.

 

AİLESİ DE AÇLIK GREVİNE BAŞLADI


Koçak’ın kız kardeşi Mine Koçak, Mahir Kılıç ve Sinan Yanbal ile birlikte bir haftalık açlık grevine başladı. Her iki çocukları da açlık grevinde olan aile, adalet taleplerini bir kez daha yineledi.

 

BABA CEZAEVİ ÖNÜNDE BEKLİYOR


Koçak ile görüşme yapabilmek için 32 gündür Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi önünde beklediklerini ifade eden baba Hasan Koçak, oğluyla geçen pazar telefonla konuştuklarını söyledi. Koçak, oğlunun kendisine artık yürüyemez duruma geldiğini belirterek, “Oğlum artık gezmeyi unuttuğunu, ayaklarının şiştiğini eskiden 40 numara terlik ve ayakkabı giydiğini şimdi ise 46 numara giydiğini söyledi. Dişlerinin sallandığını ağrılarının ise giderek şiddetlendiğini belirtti. Biz ailesi olarak endişeliyiz. Çünkü hiçbir şekilde avukatlarıyla görüştürülmüyor ne telefonla nede kapalı görüşe izin verilmiyor. Cezaevi yetkilileri onu hastaneye götürmek istiyorlar ama Mustafa avukatı olmadan hastaneye gitmeyi reddediyor” dedi.

 

SADAKA DEĞİL ADALET İSTİYORUZ


Cezaevinde yaşan duruma itiraz etiklerini dile getiren baba Koçak, cezaevi yönetiminin ve savcının sorumluluktan kaçındığını ifade etti. Oğlunun yaşamak istediği ve bunun mücadelesini verdiğini aktaran Koçak, “Mustafa’ya sahip çıkın. Sadece bir itirafçının lafıyla Mustafa ölüme terk ediliyor. Biz de cezaevi önünde bekleyerek onun yanında olduğumuzu hissetmesine yardımcı oluyoruz. Biz kimseden sadakada istemiyoruz. Eğer adalet varsa tekrar yargılansın tekrar tarafsız bir adalet istiyoruz. Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı’nın çocuğu olsaydı bir gecede yasa çıkarırlardı. Benim oğlumun tek bir talebi var ve o da yeniden yargılanmak ama bunu anlayan yok” ifadelerini kullandı.

 

KENDİ EVLATLARININ YÜZÜNE NASIL BAKIYORLAR


Açlık grevinde bulunan ve yaklaşık iki hafta önce yaşamını yitiren Gurup Yorum üyesi Helin Bölek’in ölümünün kendisini derinden etkilediğini vurgulayan anne Zeynep Koçak ise “Her şeyin bu duruma gelmesindeki neden sahipsizliktir. Çünkü kimse ne Mustafa’ya ne Helin’e ne de İbrahim’e sahip çıkıyor. Bizim elimizi kolumuzu bağlamışlar. Şakran Cezaevi müdürleri ve doktorları 5 gün boyunca oğluma işkence yaptı. Gece evlerine gittiklerinde çocuklarının yüzlerine nasıl baktılar. Benim evladım o acıyı çekerken bağırıp ağladığı zaman nasıl gittiler evlatlarının yanına ben oğlumun acısını unutamadım. Benim oğlum hiçbir şeye aç değil ama adalete açtır” dedi.

 İlgili konular

Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu: Uyuşturucu baronları siyasetçi satın alıyor

3 ay önce

Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi uyuşturucu cenneti yaptılar” dedi ve ekledi: “Baronların kara parasını Türkiye’ye getirmek için AKP af çıkarıyor. Peki polis ne yapsın?”...Devamını oku
Aile hekimleri

Aile hekimlerinden 3 gün iş bırakma kararı

4 ay önce

Ankara Aile Hekimliği Derneği haklarını alabilmek ve şiddete dur demek için 17 Şubat’ta iş bırakacakları bilgisini paylaştı....Devamını oku