Gündem

Orman yangınlarıyla havadan mücadele için 19 helikopter ve 5 uçak

5 gün önce

Orman yangınları

Tedarik 4 yıl içinde sağlanacak ve 2 milyar 400 milyon harcanacak.

Son 3 yıldır orman yangınlarına hazırlıksız yakalanan ve yeterince uçak tedarik edilemediği için Ege ve Akdeniz kıyılarında binlerce hektar ormanını kaybeden Türkiye kendi yangın filosunu kurmak için önemli bir adım attı.

 

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programına, helikopter ve uçak alımı için 2 milyar 400 milyon lira kaynak aktarılması öngörüldü.

 

Programda 2022 yılından sonraya kalanlar başlığı altında kaydedilen projeyle 19 helikopter ve 5 yangın söndürme uçağı alınması kararlaştırılırken, P,projenin bitiş tarihi 2026 olarak gösterildi.

 

Proje için dış kaynaklı kredi kullanılması öngörülmedi.

 

Yangın söndürme uçağı tedariki, üst üste yaşanan felaketlerin ardından yıpranan Orman Bakanlığı’ndan alınarak bu yıl Savunma Sanayi Başkanlığı’na verildi.

 

Tüm süreçleri gizli tutulan ihalede son aşamaya gelindiği öğrenildi. Resmen açıklanmasa da tüm işaretler Rus Beriev Be-200 uçaklarını gösteriyor. Rus basını, iflasın eşiğinde olan şirketin Türkiye'nin siparişlerine bel bağladığını yazıyor. SSB, 2.4 milyarlık olduğu belirtilen ihaleyi istediği şirkete verme imtiyazına sahip.

 

Yangın söndürme uçağı tedarikinde, sipariş verildikten sonra üretim ve teslim sürecinin yaklaşık 4 yılı bulabileceği belirtiliyor.

 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Beriev Be-200 uçağını Erdoğan'a 2019 yılında bizzat göstermişti.

 

Yeni uçaklar bu yıla yetişmeyeceği için Savunma Sanayi Başkanlığı uçak alımının yanı sıra kiralama ihalesi de açtı.

 

SSB web sitesinden orman yangınlarıyla havadan mücadele için 6 ayrı ihale ilanı yayınladı. Toplam 20 uçak ve ilanda belirtilmeyen sayıda helikopter 3 yıl için kiralanacak.

 

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın duyurduğu yangın söndürme uçağı ihalesinde bu yıl da 5 bin litre şartı konuldu.

 

THK’nın elindeki uçaklar 4 bin 900 litre kapasiteli. Oysa THK uçakları TUSAŞ tarafından bakıma alınmış ve kısa zamanda uçacak hale geleceği açıklanmıştı.İlgili konular

hurdaya ayrılmış uçak

Hurdaya ayrılmış uçak yurt dışına satıldı

1 gün önce

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 23 yıldır kullanılmayan Airbas A-300 tipi yolcu uçağı eğitim cihazı olarak kullanılmak üzere yurt dışına satıldı....Devamını oku
ATAK taarruz helikopterleri

Türkiye'ye şok: O ülke ATAK taarruz helikopterlerini almaktan vazgeçti

2 hafta önce

ABD’nin Türkiye’ye yönelik S-400 yaptırımları nedeniyle Pakistan’la 2018’de imzalanan askeri anlaşma iptal oldu....Devamını oku