Dünya

Ortak bildiriye imza atan Britanya Milletvekilleri: Erdoğan etnik temizlik planlıyor

2 yıl önce

Ortak bildiriye imza atan Britanya Milletvekilleri: Erdoğan etnik temizlik planlıyor


 
Biritanya’da 70 milletvekili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürtlere karşı “etnik temizlik” planladığı ve saldırılarda “çete” grupları kullandığını ifade etti. Milletvekilleri harekatın durdurulması çağrısı yaptı.
 
Britanya’da aralarında iktidardaki Muhafazakar Parti, ana muhalefetteki İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, İskoç Ulusal Partisi ve Galler Partisi’nden de parlamenterlerin bulunduğu 70 milletvekili, yayımladıkları ortak açıklamayı Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a bir mektupla iletti.
 
‘TÜRK İŞGALİNE SON VERİN’ 
 
Açıklamada Türkiye’nin harekatının derhal sonlandırılması için Birleşik Krallık hükümetine gerekli adımları acilen atması çağrısı yapıldı. ‘Kuzey Suriye’deki Türk işgaline son verin’ başlığıyla yayımlanan ortak açıklamada şöyle:
 
‘KÜRTLER DEMOKRATİK BİR SİSTEM İNŞA ETTİ’
 
“Müttefikimiz Kürtlerin Türkiye’nin saldırıları altında olduğunu görmek çok üzücü. Kürtlerin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri IŞİD’e karşı savaşta öncü rolü oynamış ve 11 bin kadın ve erkeğini bu savaşta yitirmiştir. Savaş mağduru bölgede barış ve istikrarın inşa edilmesi için büyük bir mücadele vermişlerdir.Yaklaşık 10 yıldır kaosun hüküm sürdüğü Suriye’de, Kürt güçleri Kuzey Suriye’de sadece milyonları zorbalığın ve radikalizmin pençesinden kurtarmakla yetinmemiş, kadınların her alanda ve düzeyde içinde yer aldığı olağan üstü demokratik bir yönetim inşa etmişlerdir.
 
‘ABD GÜÇLERİNİN ÇEKİLMESİ İHANETTİR’ 
 
ABD öncülüğündeki koalisyon görev gücü, geçtiğimiz günlerde QSD’nin Suriye ve Türkiye sınırındaki savunma cephesini yıkmaya mecbur bırakmıştır. Bu adım, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek ve ABD’nin Kuzey-Doğu Suriye halklarını Türkiye’nin askeri operasonlarından koruma garantisi vermesi neticesinde atılmıştı. Bunun hemen ertesinde ABD güçlerinin çekilmesi ve Türkiye harekatına izin verilmesi büyük bir ihanetten başka hiçbir şey değildir.
 
‘ETNİK TEMİZLİĞE İZİN VEREMEYİZ’
 
Türkiye’nin 2018’deki Kürt kenti Afrin’e harekatı Erdoğan’ın Kuzey-Doğu Suriye planlarını bize açıkça göstermektedir; etnik temizlik yapmak, sivil yerleşim yerlerini rastgele bombalamak, eski IŞİD ve cihatçı savaşçıları kullanmak ve demokratik yönetimi tümden ortadan kaldırmak. Bunun gerçekleşmesine izin veremeyiz.
 
‘IŞİD’İN YENİDEN CANLANMASI ANLAMINA GELİR’ 
 
On binlerce IŞİD’li ve destekçisi Suriye Demokratik Güçleri kontrolündeki hapishanelerde ve kamplarda tutulmaktadır. Türkiye’nin harekatı IŞİD’in yeniden toparlanmasına ve hapishanede tutulanların bölgede uyuyan hücrelerle yeniden buluşup harekete geçmesine neden olacaktır. ABD çekilme kararını tekrar gözden geçirmeli ve Türkiye’nin daha fazla can almasının ve bölgeyi istikrarsızlaştırmasının önüne geçmelidir.Türkiye ile bir anlaşma dahilinde ABD’nin bölgeden askerlerini çekmesi bir ihanet adımı olup; Suriye’nin demokratik stabil bir bölgesini Türkiye güçlerinin eliyle yıkım ve etnik temizliğe bırakmak ve IŞİD’in yeniden canlanması anlamına gelmektedir.”
 
Açıklamanın sonunda, Birleşik Krallık hükümetine, uluslararası etki gücünü kullanarak gerekli adımları acilen atması ve Türkiye’nin harekatının durdurulması çağrısı yapıldı.
 
İMZACILAR
 
Ortak açıklamaya imza atan milletvekillerinin isimleri şöyle:
 
“Chris Stephens, Joanna Cherry, Martyn Day, John McNally, Ian Austin, Karen Buck, Kate Osamor, David Drew, Jeff Smith, Chris Bryant, Louise Haigh, Jim Shannon, Melaine Onn, Chuka Umunna, Angela Crawley, Angus Brendan MacNeill, Mike Hill, Stewart McDonald, Paul Sweeney, Christine Jardine, Ivan Lewis, John Grogan, Janet Darby, Conor McGinn, Ben Lake, Danielle Rowley, Siobhain McDonagh, William Wragg, Brendan O’Hara, Meg Hiller, Graham Morris, Martin Whitfield, Richard Burden, Drew Hendry, Ian Blackford, Ian Murray, Ben Bradshaw, Tommy Sheppard, Martin Docherty-Hughes, Debbie Abrahams, Peter Bottomley, Peter Grant, Ged Killen, Darren Jone, Marrie Rimmer, Diana Johnson, Roger Godsiff, Sandy Martin, Daniel Zeichner, Chi Onwurah, Gawin Newlands, Douglas Chapman, Philippa Whitford, Patricia Gibson, Layla Moran, Luke Pollard, Karen Lee, Carol Monoghan, Ronnie Cowan, Neil Gray, Alison Thewliss, Catherine West, Chris Law, Hannah Bardel, Mhairi Black, Geraint Davies, Kerry McCarthy, Alan Brown, Gordon Marsden.”


İlgili konular

erdoğan

Türkiye ile El Salvador arasında 6 anlaşmaya imzalar atıldı

1 gün önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele'nin huzurunda iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı....Devamını oku
Aygül Doku

20 Ocak gün özeti

1 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz....Devamını oku